Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Giorgią Meloni: Ukraina musi pokonać Rosję z naszym wsparciem
Premier Mateusz Morawiecki podsumował spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni na wspólnej konferencji prasowej. Szef polskiego rządu podkreślił, że "Włochy, tak samo jak Polską, chcą zakończenia wojny na Ukrainie". Dodał, że oba kraje łączy też wspólna wizja przyszłości Europy.
2023-02-20, 17:52
Mateusz Morawiecki na wstępie podziękował Giorgii Meloni za przyjęcie zaproszenia do Warszawy. - Rok temu zakończył się okres spokoju, a pełnoskalowa agresja rosyjska rozwiała złudzenia. Włochy doskonale rozumieją, co dzieje się na Ukrainie i czują, jak ważne jest to dla przyszłości Unii Europejskiej - podkreślił premier.
- Niektórzy ulegli różnym iluzjom, ale rząd włoski i nasz rząd patrzą identycznie na te problemy. Razem dostarczamy broń i rozmawialiśmy o kolejnych dostawach po to, żeby jak najszybciej zapanował pokój - dodał Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu stwierdził, że aktualnie najważniejszym tematem jest "sfera geopolityki wokół nas". - Żeby wrócić do normalności - opanować kryzys energetyczny, kryzys gospodarczy i zdusić inflację, Ukraina musi pokonać Rosję ze wsparciem państw wolnego świata. Mamy identyczne zdanie w tych kwestiach i czujemy podobną odpowiedzialność - powiedział.
"Chcemy Unii silnych państw"
Premier zaznaczył ponadto, że Polska i Włochy "czują wspólną odpowiedzialność za kierunek Europy". - Chcemy, aby Europa była normalna i bez żadnych przeszkód można było rozwijać handel, uprawiać i hodować zwierzęta, tak jak do tej pory hołdować tym upodobaniom, które różni konsumenci mają w różnych krajach - wskazał.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki dodał, że Włochy, tak jak Polska, też opowiadają się za Europą ojczyzn, a nie federalizacją. - Podzielamy wartości demokratyczne i chrześcijańskie. Chcemy Unii silnych państw, a nie utopijnych wizji centralizujących władzę gdzieś w Brukseli. To nie jest nasze spojrzenie na Europę, bo UE będzie globalnym graczem tylko wtedy, gdy będzie wypadkową sił i interesów wszystkich państw członkowskich. To jest bardzo ważne - ocenił szef polskiego rządu.
- Dlatego nasze dzisiejsze spotkanie jest bardzo wyraźnym sygnałem jedności Włoch z Polską w zakresie wewnętrznych problemów UE i podejścia Polski i Włoch do tych problemów - powiedział premier.
Mateusz Morawiecki podkreślił także, że następuje coraz szersza wymiana handlowa na linii Polska-Włochy. - Wspólnie wspieramy polski biznes we Włoszech i włoski biznes w Polsce. Cieszymy się z wartości, jaką jest Unia Europejska, poprzez wspólny rynek. Dążymy do tego, by konkurencyjność nie była zagrożona - zaznaczył.
"Byliśmy i będziemy u boku Ukrainy; Polska też może liczyć na nasze wsparcie"
Premier Włoch Giorgia Meloni w czasie briefingu odniosła się do wojny w Ukrainie. Zaznaczyła, że "Włochy od samego początku inwazji wspierały Ukrainę finansowo, wojskowo, humanitarnie". Zapewniła, że Ukraina będzie mogła dalej liczyć na wsparcie ze strony Włoch. - Byliśmy i będziemy u boku Ukrainy i Polska też może liczyć na nasze wsparcie - oświadczyła Meloni. Podziękowała także Polsce "za tę wyjątkową pracę, którą wykonuje na rzecz Ukrainy".
REKLAMA
Premier Włoch mówiła ponadto, że jej obecność w Warszawie "pokazuje, jak silny związek łączy nasze dwa narody". Jako przykład wskazała 29 mld euro wymiany handlowej. Wspomniała, że na terenie Polski działa 60 firm włoskich, które zatrudniają 100 tys. osób. "Jesteśmy pewni, że wymiana handlowa może się jeszcze powiększyć" - powiedziała premier Włoch.
Zwróciła uwagę, że "Unia Europejska potrzebuje konkretnych środków wspomagania firm tak, żeby nie było sytuacji, w której jedne otrzymują wsparcie, a inne nie". - Uzyskaliśmy możliwość pełnej elastyczności tych środków, które już istnieją. Będzie o tym mowa w nowym pakcie stabilności - powiedziała Meloni.
Odnosząc się do kwestii emigracji, premier Włoch zastrzegła, że "nie ma sensu mówić o wewnętrznej migracji w UE, jeśli nie zabezpieczymy zewnętrznych granic UE". Zaznaczyła, że nie można mieszać dwóch rzeczy, "kompletnie różnych".
- Europa, która w sposób pragmatyczny podejmuje pewne problemy, musi wziąć pod uwagę różne tożsamości narodów, które ją tworzą - podkreśliła premier Meloni. - Jesteśmy niczym bez naszych wybitnych produktów, tego wszystkiego, co stworzyło naszą tożsamość, z związku z tym, żebyśmy mogli dalej pić dobry kieliszek wina i zjeść dobre mięso, konieczne jest branie pod uwagę tożsamości poszczególnych narodów tworzących UE - dodała.
REKLAMA
To pierwsza wizyta Giorgii Meloni w Polsce, odkąd w październiku zeszłego roku stanęła na czele rządu centroprawicy po wygranych przez nią wyborach.
- Premier Morawiecki kontynuuje "intensywne działania". Spotka się z szefami rządów Czech i Danii
- Premier: prowadzimy z prezydentem Bidenem rozmowy na temat zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce
Zapis transmisji:
jp
REKLAMA