Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego w Warszawie. To efekt pracy współczesnych artystów

Wystawę obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych przez 10 współczesnych artystów będzie można zobaczyć o 19.00 na wernisażu w podziemiach katedry warszawsko-praskiej. Dzieła autorstwa Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, dominikanina ojca Jacka Hajnosa, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz i Artura Wąsowskiego prezentowane były wcześniej w Krakowie.

2023-02-27, 04:45

Wystawa obrazów Jezusa Miłosiernego w Warszawie. To efekt pracy współczesnych artystów
Organizatorzy wernisażu to" Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.Foto: Fot.: Wojciech Latawiec/Teologia Polityczna

Dariusz Karłowicz - redaktor Teologii Politycznej - zaznaczył, że obrazy wykonano według wizji zawartych w "Dzienniczku" świętej Faustyny Kowalskiej.

- Pomyśleliśmy, by zaprosić twórców z niewątpliwym dorobkiem do tego, by spróbowali odpowiedzieć na pytanie, jak ten obraz może wyglądać w oczach współczesnego człowieka - wyjaśnił Dariusz Karłowicz.

Podkreślił jednocześnie, że to jest rzecz dużej wagi ze względu na popularność siostry Faustyny - najważniejszej mistyczki XX wieku. Jego zdaniem kult miłosierdzia Bożego jest najważniejszą formą kultu religijnego przełomu XX/XXI wieku.

Ożywienie sztuki sakralnej

Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki na specjalne zamówienie organizatorów projektu "Namalować katolicyzm od nowa" - Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury świętego Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu świętego Tomasza z Akwinu. Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.

REKLAMA

Wystawę w Warszawie będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 kwietnia 2023 roku. Siedem z dziesięciu prezentowanych na wystawie dzieł trafi do świątyń na warszawskiej Pradze.

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej