Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające odbędą się m.in. na "Łączce"

2023-02-28, 23:32

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające odbędą się m.in. na "Łączce"
W Polsce walka nie skończyła się po 8 maja 1945 r.Foto: IPN

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia 72. rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Po pokazowym procesie, prezes WiN podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług" i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel zostali zabici w mokotowskim więzieniu. Ich ciała komuniści ukryli w bezimiennych grobach.

Medalik w ustach

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreśla, że pułkownik Łukasz Ciepliński przed egzekucją pozostawił współwięźniom ważny przekaz, który jest cenną wskazówką także dla biura poszukiwań. - Szukaliśmy bardzo intensywnie dołu ze szczątkami kilku mężczyzn w średnim wieku, z których jeden będzie miał medalik w ustach - mówił historyk. Ponieważ, jak wyjaśniał profesor Szwagrzyk podpułkownik Ciepliński przed egzekucją prosił jednego z współwięźniów, by przekazał rodzinie, że będzie miał w ustach medalik, dzięki któremu go rozpoznają.

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk podkreśla, że pułkownik Łukasz Ciepliński przed egzekucją pozostawił współwięźniom ważny przekaz (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Profesor Krzysztof Szwagrzyk wskazuje, że dół ze szczątkami członków IV Zarządu WiN mógł znajdować się na "Łączce" na warszawskich Powązkach Wojskowych, na terenie, który w latach ’80-84 przygotowywano na groby dygnitarzy komunistycznych. Jak mówił profesor Szwagrzyk, szczątki Żołnierzy Wyklętych zostały zniszczone przez koparkę, która przygotowywała teren pod groby komunistów. Jak dodał obszar ten został przebadany przez biuro poszukiwań IPN, szczątki zostały wydobyte lecz jeszcze nie zidentyfikowane.

Uroczystości ku pamięci bohaterów

Jutro w południe na "Łączce" na Cmentarzu Powązkowskim odbędą się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Także w dawnej katowni UB, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie od 9.00 będzie można oddać hołd bohaterom podziemia niepodległościowego przy tablicy upamiętniającej IV zarząd WiNu, a także w celi podpułkownika Łukasza Cieplińskiego w Pawilonie X. Wieczorem o 19.00 zostanie odprawiona msza święta, a po niej, o 20.00 - godzinie egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisło - uroczystości pod Ścianą Śmierci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji. Został ustanowiony decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego w lutym 2010 roku. Decyzją Sejmu, obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbywają się od 2011 roku.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej