Atak na portal podatki.gov.pl. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał winnych

- Za atak na portal podatki.gov.pl odpowiadają rosyjskie służby – poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Zapewnił, że nie doszło do kradzieży danych.

2023-03-01, 09:58

Atak na portal podatki.gov.pl.  Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wskazał winnych
The portal podatki.gov.pl, used for online tax declarations was blocked by hackers.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

We wtorek nastąpiła przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów poinformowało PAP, że przerwa w działaniu portalu nie wynikała z ataku hakerskiego, a błędu technicznego.

- Za wczorajszy atak odpowiadali Rosjanie. Dysponujemy informacjami, które uprawdopodabniają w bardzo dużym stopniu, że to właśnie ten adwersarz – powiedział Cieszyński w Polsat News. - To działalność rosyjskich służb specjalnych – powtórzył.

Wyjaśnił, że atak polegał na wygenerowaniu dużego sztucznego ruchu na portalu. Tłumaczył, że w takiej sytuacji "aby nie dopuścić do problemów blokuje się ten ruch z wielu kierunków i na samym początku, kiedy się te blokady wdraża, blokuje się też prawdziwy ruch".

Zapytany, czy podczas ataku wykradziono dane znajdujące się na portalu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa odpowiedział: "Ministerstwo Finansów wskazało, że nie doszło do przełamania zabezpieczeń, to atak, który polegał na zablokowaniu dostępu do strony, a nie przełamaniu zabezpieczeń w sposób, który sprawiłby, że dane byłyby zagrożone". Dodał: "Nie ma zagrożenia dla danych obywateli”.

REKLAMA


MF umożliwia złożenie PIT-u przez internet

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz piąty udostępniają Twój e-PIT. W ramach usługi na podatników czekają zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo nowością jest PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

W zeznaniu przygotowanym przez administrację skarbową uwzględnione są: informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych oraz informacje posiadane przez KAS, takie jak: dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci.

W usłudze Twój e-PIT deklaracje można uzupełnić o przysługujące odliczenia - np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Automatyczne rozliczenie

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań - zaznaczyło MF.

REKLAMA

Resort dodał, że zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Zalogować można się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub przez podanie danych podatkowych.

Czytaj również:

pp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej