Sejm odrzucił projekt ustawy dotyczącej likwidacji TVP Info
Posłowie odrzucili w czwartek projekt ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych. Projekt przygotowała Platforma Obywatelska, a zgłoszony został do laski marszałkowskiej jako projekt obywatelski. Za odrzuceniem projektu głosowało 234 posłów, 215 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
2023-03-09, 17:59
Projekt miał regulować kwestie zniesienia opłat abonamentowych oraz wprowadzać zakaz tworzenia i rozpowszechniania przez publiczną telewizję programu informacyjno-publicystycznego TVP Info.
W środę podczas pierwszego czytania projektu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski mówił, że publiczne radio i telewizja są jedynymi mediami w Polsce, które mówią prawdę. Zaznaczył, że projekt to atak na wolność słowa i prawa obywateli do informacji. Jego zdaniem autorzy projektu ustawy chcą przejąć telewizję publiczną po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych.
Debata o mediach publicznych w Sejmie
Z inicjatywą przygotowania projektu wystąpił w 2020 roku - w czasie kampanii prezydenckiej - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W środowym pierwszym czytaniu projektu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej reprezentował właśnie prezydent Warszawy. W swoim wystąpieniu określił Telewizję Polską jako medium służące "pogłębianiu podziałów społecznych i szczuciu", "podkopujące podstawy wspólnoty".
Do zapisów projektu ustawy odniósł się także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński, pełnomocnik ds. analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu, który powiedział, że konsekwencją likwidacji systemu abonamentowego byłoby załamanie systemu finansowania mediów publicznych, co mogłoby doprowadzić do całkowitego ograniczenia ich finansowania. - Przy braku opłat abonamentowych nie będzie też możliwości przyznawania rekompensaty, która od 2016 roku znacząco poprawiła sytuację finansową nadawców publicznych - dodał. Zwrócił też uwagę, że "projekt ustawy nie daje żadnej alternatywy poza wskazaniem, że będzie w dalszym ciągu możliwe finansowanie nadawców publicznych poprzez dotacje z budżetu państwa, ale dotacje takie nie były dotychczas przyznawane".
REKLAMA
Sejm odrzucił projekt ustawy ws. likwidacji TVP Info
Odrzucony w czwartek przez Sejm projekt ustawy zakładał przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. W jego uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z ustawą o radiu i telewizji Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania "wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego".
Projekt zakładał więc taką zmianę przepisów (art. 21 i 26) ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów. Inicjatorzy ustawy dążyli także do uchylenia ustawy o opłatach abonamentowych i umorzenia z urzędu wszczętych i prowadzonych na jej podstawie egzekucji.
- Dotacje budżetowe to filar funkcjonowania mediów publicznych na Zachodzie. Jak na tym tle wypadają Polskie Radio i TVP?
- Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Radni PiS jednoznacznie oceniają nieobecność Rafała Trzaskowskiego
ng/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA