more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: tempo wzrostu zakażeń spada, dochodzimy do apogeum

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 10:15
- Obecnie mamy 90 proc. ludzi, którzy mają przeciwciała - powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o sytuację epidemiczną w Polsce. Jak mówił, nasz kraj wciąż ma duże zapasy szczepionek, choć i tak są one mniejsze niż w innych krajach europejskich.
W ocenie ministra zdrowia, kolejna fala COVID-19 wkrótce osiągnie apogeum
W ocenie ministra zdrowia, kolejna fala COVID-19 wkrótce osiągnie apogeumFoto: AC/ FORUM

- Dzisiejszy wynik 3661 zakażeń to wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia raptem o ok. 5 proc. Widać wyraźnie, że tempo wzrostu, bo w poprzednich tygodniach było to nawet 30-40 proc., spada. Dochodzimy do apogeum - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w radiu RMF FM o obecną sytuację pandemii COVID-19 w Polsce.

W kontekście danych sprzed trzech lat i początku epidemii w Polsce, Adam Niedzielski wskazał, że obecnie "mamy 90 proc. ludzi, którzy mają przeciwciała".

Spadek zapotrzebowania na szczepionki

Odniósł się też do danych mówiących o 25 mln niewykorzystanych dawek szczepionki przeciw COVID-19. - To jest rzeczywiście problem - przyznał. - Mamy cały czas duże zapasy, chociaż one i tak są stosunkowo mniejsze niż w innych krajach europejskich, bo my od kwietnia ub.r. przestaliśmy przyjmować te szczepionki na stan magazynowy - dodał.

- Mamy spór z firmą Pfizer. Spór wyeskalowaliśmy na poziom Komisji Europejskiej. Prowadzone są negocjacje dotyczące redukcji skali tych zakupów, ale nie tylko redukcji skali, ale i dostosowania przede wszystkim do potrzeb epidemicznych, bo teraz w całej Europie nie ma zapotrzebowania na to by kupować preparaty - zaznaczył minister zdrowia.

- Perspektywa jest taka, że trzeba agresywnie rozmawiać z firmami farmaceutycznymi, żeby doszło do redukcji - dodał.

Posłuchaj
00:42 covid - szczepienia - niedzieslki - sperc - plomecka 12249731_1.mp3 Polska, Bułgaria, Litwa i Węgry zaapelowały do Komisji Europejskiej o renegocjacje umów z firmą Pfizer na dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Poprawa sytuacji epidemicznej spowodowała, że w magazynach wielu państw pojawiły się nadwyżki niewykorzystanych preparatów - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Niewykluczone zmiany w polityce promocji szczepień

Pytany, co zrobić z zapasami szczepionki w Polsce i w Europie, przyznał, że "wiadomo, że część tych zakupów nie zostanie wykorzystana". - Zainteresowanie szczepieniami w Europie jest bardzo małe. Co więcej, i tym jestem zaskoczony, nawet instytucje europejskie w bardzo otwarty (sposób - red.) - mówię o tych instytucjach epidemicznych - nie zachęcają już do kolejnych dawek, bo te komunikaty nie są takie jednoznaczne. Zresztą my też o tym myślimy - zaznaczył Adam Niedzielski.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także