Szczepionki na COVID-19. Polska i cztery inne kraje apelują do KE ws. renegocjacji umów z Pfizerem

2023-03-14, 14:31

Szczepionki na COVID-19. Polska i cztery inne kraje apelują do KE ws. renegocjacji umów z Pfizerem
Szczepionki na COVID-19. Polska apelują do KE o renegocjacje umów z Pfizerem. Foto: M-Foto/shutterstock

Polska, Bułgaria, Litwa i Węgry zaapelowały do Komisji Europejskiej o renegocjacje umów z firmą Pfizer na dostawy szczepionek przeciw wirusowi COVID-19. Wspólne oświadczenie podpisali w Brukseli ministrowie zdrowia Polski, Bułgarii i Litwy, oraz minister spraw wewnętrznych Węgier odpowiedzialny za sprawy zdrowia. Poprawa sytuacji epidemicznej spowodowała, że w magazynach wielu państw pojawiły się nadwyżki niewykorzystanych preparatów.

"Nie zgadzamy się na dostawy, które przekraczają potrzeby państw członkowskich i których państwa członkowskie nie chcą", podkreślili ministrowie zwracając też uwagę na brak jasnych wytycznych dotyczących dalszego stosowania dawek przypominających.

Napisali też, że dotychczasowe zmiany w kontraktach są niewystarczające, nie uwzględniają potrzeb systemów opieki zdrowotnej, obywateli oraz interesów finansowych państw członkowskich. "Proponowana opłata za elastyczność stanowi nieproporcjonalne obciążenie finansowe i stwarza problemy prawne” - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Potrzebne negocjacje z firmą Pfizer

W opinii Polski, Bułgarii, Litwy i Węgier Komisja powinna wynegocjować z firmą Pfizer rozwiązania dotyczące odszkodowań za niedostarczenie szczepionek, zmniejszenia liczby zakontraktowanych dawek lub zakupów nadwyżek od unijnych państw by przekazać je potrzebującym regionom.

"Wymaga to znacznego zmniejszenia liczby dawek w oparciu o ilości potrzebne państwom członkowskim" - czytamy w oświadczeniu. Ministrowie zastrzegli, że są kraje, które są chętne do przyjęcia wszystkich zamówionych dawek. Ich zdaniem rozwiązania, które Komisja wynegocjuje powinny być realną odpowiedzią na krajowe potrzeby zdrowotne z korzyścią dla systemów opieki we wszystkich krajach.

Posłuchaj. Rozmowa z Waldemarem Kraską, wiceministrem zdrowia

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

Wróć do strony głównej