more_horiz
Wiadomości

Historyk IPN: ks. Blachnicki był groźny dla władz w PRL, chciał wychować człowieka wolnego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 16:56
Doktor Bogusław Wójcik, historyk z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z rzeszowskim dziennikiem regionalnym "Nowiny" podkreślił skuteczność działań księdza Franciszka Blachnickiego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że krzewione przez niego idee i oparty na nich Ruch Światło-Życie były niewygodne dla władz w PRL, ponieważ wchodziły na pola, do których wyłączne prawa uzurpowało sobie państwo.
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek BlachnickiFoto: IPN

W ocenie Bogusława Wójcika ksiądz Franciszek Blachnicki był "antysystemowy”.

- Był krytyczny nie tylko w stosunku do ustroju wschodniego, ale także wobec wizji liberalnej, która kształtowała się na Zachodzie. Chciał wychować człowieka wolnego, którego wolność była związana z perspektywą wiary, życia według modelu, który daje chrześcijaństwo - wyjaśnił historyk.

Ludzie świadomi

Bogusław Wójcik przypomniał, że w latach 70. Gierek mówił o opracowaniu nowych standardów wychowawczych w szkołach.

- W gruncie rzeczy było to konserwowanie tego samego systemu, zakładającego presję ideologiczną na wychowanie człowieka socjalistycznego. Ksiądz Blachnicki to podważał; pokazywał, że tak naprawdę jesteśmy zniewalani. (…) Jego koncepcja pedagogiki nowego człowieka miała kształtować ludzi świadomych (…) - powiedział badacz.

Szkoła liderów

Historyk wskazał, że groźny dla komunistycznych porządków w Polsce był także rozwijający się Ruch Oazowy, który stał się szkołą nowych liderów.

Przypomniał, że "animator to był nie tylko ktoś, kto animuje pracę oazową, ale także animator społeczny, zdolny przewodzić innym".

Promocja abstynencji

Bogusław Wójcik dodał, że solą w oku ówczesnych władz była też powołana przez księdza Franciszka Blachnickiego Krucjata Wstrzemięźliwości, która przekształciła się w Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

Wskazał, że promując abstynencję, uderzała ona między innymi w zyski, które państwo czerpało z przemysłu monopolowego.

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także