more_horiz

Sprawa ks. Franciszka Blachnickiego. Rzecznik IPN: bez wątpienia to zbrodnia komunistyczna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:25
- W toku żmudnego, prowadzonego od kwietnia 2020 roku śledztwa, udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że ks. Franciszek Blachnicki jest ofiarą zbrodni komunistycznej. Został zamordowany - mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził nadzieję na to, że sprawców tego mordu uda się ustalić i ukarać.
Doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN
Doktor Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPNFoto: Mikołaj Bujak/Instytut Pamięci Narodowej

We wtorek na wspólnej konferencji prokurator generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i prokurator Andrzej Pozorski poinformowali, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty i to było przyczyną jego nagłej śmierci w 1987 roku. Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że ks. Franciszek Blachnicki przed tragiczną śmiercią przez wiele lat był inwigilowany w Polsce i za granicą.

Doktor Rafał Leśkiewicz: ks. Franciszek Blachnicki to ofiara zbrodni komunistycznej

W Polskim Radiu 24 mówił o tej sprawie rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. Gość audycji wyjaśnił, że w toku długiego i żmudnego śledztwa, które było prowadzone od kwietnia 2020 roku, "udało się ponad wszelką wątpliwość ustalić, że ks. Franciszek Blachnicki jest ofiarą zbrodni komunistycznej".

- Działania, które podejmuje Instytut Pamięci Narodowej, mające na celu zadośćuczynienie ofiarom, a przede wszystkim ukaranie sprawców, są działaniami, które będą się toczyły nadal i będą nas dodatkowo motywowały do wytężonej pracy - mówił dr Rafał Leśkiewicz.

Czy uda się ukarać winnych śmierci ks. Blachnickiego?

Sprawę zamordowania ks. Blachnickiego rzecznik IPN określił jako "jedną z najbardziej tajemniczych zbrodni z lat 80.". - Biorąc pod uwagę złożoność sprawy, konieczność przeprowadzenia wielu ustaleń, także poza granicami Polski - w Niemczech, w Austrii i na Węgrzech - okazuje się, że jednak pomimo upływu blisko 36 lat jesteśmy w stanie ustalić nowe fakty, które - miejmy nadzieję - w niedalekiej przyszłości doprowadzą nas do wykrycia sprawców i udowodnienia im popełnienia tej zbrodni - powiedział dr Leśkiewicz.

Gość audycji tłumaczył także, co motywowało komunistyczne służby - i to nie tylko polskie - do zwalczania, a nawet zamordowania kapłana. Odniósł się także do społecznej aktywności Jolanty Lange, która - wraz z mężem - inwigilowała ks. Blachnickiego w latach 80., w czasie, kiedy kapłan mieszkał w Niemczech.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:14 [PR24]PR24 (mp3) 15 marzec 2023 15_19_49_Leśkiewicz.mp3 Doktor Rafał Leśkiewicz o zabójstwie ks. Franciszka Blachnickiego ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik IPN)
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 15.20

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także