more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy zobowiązani słowami św. Jana Pawła II". W Nowym Targu marsz w obronie papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 14:45
Ulicami Nowego Targu - stolicy Podhala - rzesze pielgrzymów przeszły w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II w marszu z nowotarskiego rynku do sanktuarium świętego Jana Pawła II. Organizatorzy i uczestnicy przemarszu podkreślali, że są wychowani na nauce Ojca Świętego i będą jej bronić. 
W marszu w obronie św. Jana Pawła II w Nowym Targu szli cżłonkowie Związku Podhalan, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy miasta i okolic
W marszu w obronie św. Jana Pawła II w Nowym Targu szli cżłonkowie Związku Podhalan, przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy miasta i okolicFoto: PAP/Grzegorz Momot

- Bronimy papieża, który jest wzorem, papieża, który pochylał się nad wszystkimi ludźmi, szczególnie nad najbardziej pokrzywdzonymi - mówili organizatorzy marszu.

W marszu uczestniczyli m.in. członkowie Związku Podhalan w tradycyjnych góralskich strojach a także duchowni, umundurowani przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych i mieszkańcy Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości.

Zobowiązanie słowami papieża Polaka

- Nie zgadzamy się na szkalowanie naszego świętego patrona. Nie zgadzamy się na uwłaczający pamięci Jana Pawła II, gorszący medialny dyskurs, obraźliwe i pełne agresji komentarze zamieszczane w internecie dotyczące jego osoby - mówił w piątek prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk.

- Jesteśmy zobowiązani słowami Jana Pawła II, które wypowiedział do nas w 1997 roku pod Wielką Krokwią w Zakopanem: "Na was zawsze można liczyć". Protestujemy równocześnie przeciwko przedmiotowemu wykorzystywaniu imienia Jana Pawła II i jego wizerunku, zarówno w mediach jak i w polityce - podkreślał.

Dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II

Przed ratuszem powiewały flagi polskie i watykańskie, zgromadzeni trzymali również sztandary oddziałów Związku Podhalan oraz chorągiewki NSZZ Solidarność. Po odśpiewaniu na rynku "Barki" pochód ruszył ulicą Szaflarską w stronę Sanktuarium Świętego Jana Pawła II.

00:58 marsz - kolor 12257673_1.mp3 Organizatorzy i uczestnicy przemarszu w obronie Jana Pawła II podkreślali, że są wychowani na nauce Ojca Świętego i będą jej bronić (IAR)

Uczestnicy marszu rozpoczęli też modlitwę różańcową.  - Niech ta modlitwa w pierwszej części będzie wołaniem dziękczynienia za jego pontyfikat i że ciągle za nas oręduje w niebie" - zwrócili się organizatorzy do uczestników. Marsz po godzinie dotarł do sanktuarium, gdzie o godz. 12 odmówiono Anioł Pański. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta.

Według policji zabezpieczającej marsz, w wydarzeniu mogło uczestniczyć do tysiąca osób.

Posłuchaj
01:00 marsz - spec - bialek 12257731_1.mp3 Rzesze górali oddają hołd świętemu Janowi Pawłowi II. Ulicami Nowego Targu - stolicy Podhala - przeszedł marsz w obronie dobrego imienia papieża Polaka. To wyraz sprzeciwu wobec oskarżeń kierowanych pod adresem Jana Pawła II w sprawie reakcji na nadużycia seksualne w Kościele - relacja Małgorzaty Wosiek (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także