more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo ks. Blachnickiego. "Osoby z tym powiązane wciąż działają w organizacjach lewicowych"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 07:25
- Znamienne jest, że ci, których oskarżano, że przyczynili się do śmierci księdza Franciszka Blachnickiego, wciąż działają w organizacjach społecznych, lewicowych - powiedział komendant naczelny Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Tadeusz Antoniak, komentując wynik śledztwa IPN, potwierdzający, że ksiądz Blachnicki został w 1987 r. zamordowany.
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Jak zaznaczył Antoniak, publicyści i historycy badali sprawę zabójstwa księdza przez ponad 30 lat. O ustaleniu przez pion śledczy IPN przyczyn zabójstwa ks. Blachnickiego szef SWAP dowiedział się w środę.

Został otruty, co potwierdza ekshumacja, a także dochodzenie w Niemczech. Są oznaki wykazujące, że było to morderstwo polityczne - powiedział Antoniak. Zwrócił uwagę, że w otoczeniu księdza Blachnickiego, który sprawował posługę duchową, ale też zajmował się działalnością społeczną, a nawet polityczną znalazło się prowadzące inwigilację małżeństwo agentów SB Jolanta (obecnie Lange) i Andrzej Gontarczykowie. Z powodu prześladowań duchowny musiał opuścić Polskę w latach osiemdziesiątych.

- Kiedy z Radia Wolna Europa dotarła wiadomość o śmierci księdza Blachnickiego w roku 1987 w Carlsbergu, byliśmy tym bardzo zasmuceni. Trudno było oczekiwać, że zabójstwo zostanie udowodnione, chociaż paliła się iskierka nadziei, ponieważ otruto go w Niemczech Zachodnich - powiedział Antoniak.

"Dojdzie do zadośćuczynienia sprawiedliwości, a winni zostaną ukarani"

W jego opinii Polonia wznowienie śledztwa przyjęła z ufnością, że dojdzie do zadośćuczynienia sprawiedliwości, a winni zostaną ukarani. - Znamienne jest, że ci, (których oskarżano o to, że) przyczynili się do śmierci (księdza), także obecnie, już po zmianie systemu, działają w organizacjach społecznych, lewicowych, jak pani Lange - zauważył komendant naczelny SWAP.

Przywołał propagandowe programy telewizyjne z czasów PRL, kiedy Jerzy Urban przeprowadzał wywiady z Gontarczykami. Państwo komunistyczne, akcentował, przypisywało sobie za sukces, że udało się ściągnąć z Niemiec Gontarczyków, tajnych agentów podejrzanych o zabójstwo księdza.
Antoniak zwrócił uwagę, że ich proceder nadzorował pułkownik Aleksander Makowski, pracujący w pionie śledczym Wydziału XI wywiadu. Zajmował się on m.in. penetracją Kościoła katolickiego. Robił niestety karierę także w III RP. Rozwijał współpracę z Amerykanami, a wiadomo z dokumentów, że ma dotąd zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

- Polskie służby działały na zlecenie sowieckich i przypuszczam, że zabójstwo konsultowane było z rosyjskimi służbami. Uważam tak dlatego, ponieważ oprócz ruchu oazowego ks. Blachnicki stworzył w Carlsbergu "Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów" skupiającą nie tylko katolików, ale innych chrześcijan z krajów obozu sowieckiego, jak Litwa, Łotwa, Estonia czy NRD. Kreml zdawał sobie sprawę, że będzie to zagrożenie dla komunistów w tych państwach - ocenił Antoniak.

"Winni śmierci ks. Blachnicki powinni zostać surowo ukarani"

Stwierdził, że Polonia z uznaniem patrzy na współdziałanie pionu śledczego IPN z prokuraturą, a były okresy, kiedy dochodziło w tym względzie do zaniedbań. Nie do Amerykanów polskiego pochodzenie należy jednak ferowanie wyroków.

- Polska jest krajem demokratycznym i nie do nas należy sugerowanie, jakie powinny być wyroki. Każdy ma prawo do procesu. Jesteśmy jednak przekonani, że winni śmierci ks. Blachnicki powinni zostać surowo ukarani, zgodnie z pryncypiami polskiego prawa - konkludował komendant naczelny SWAP.

- Mam osobisty stosunek do tej sprawy. Jest on ukształtowany przez Ruch Światło-Życie, którego założycielem był ksiądz Blachnicki. Wśród Polonii mojego pokolenia spotykam wiele osób, które przeszły przez światopoglądową drogę, poczynając od ruchu oazowego. Dla wielu ludzi przebywających teraz w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, postać księdza Blachnickiego była charyzmatyczna, mityczna - powiedział Antoniak.

Rozmówca PAP przypomniał, że wstąpił do ruchu oazowego w wieku 14 lat. Animatorami tego byli kapłani przy parafiach, w diecezjach, ale na spotkaniach podkreślano, że założycielem ruchu był ksiądz Blachnicki i poświęcił tej misji swoje życie.

- Chociaż nigdy go osobiście nie spotkałem, był obecny w moim życiu. Spędzałem wakacje na oazach. Były poświęcone modlitwie, ale też dyskusjom jak działa system. Już wtedy mówiło się, że na przekór ideologii komunistycznej ksiądz Blachnicki stworzył masowy ruch będący dla niej przeciwwagą. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę - zapewniał szef SWAP.

Czytaj także:

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także