more_horiz
Wiadomości

Szokujące słowa poseł Lewicy w PR24. To Polska ma płacić Niemcom?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 11:15
- Jeżeli chcemy dyskutować o tym, jak zadośćuczynić osobom, które doznały krzywdy, to rozmawiajmy o wszystkich tych osobach - oświadczyła w Polskim Radiu 24, pytana o reparacje, poseł Lewicy Paulina Matysiak, nawiązując do mieszkańców Ziem Odzyskanych i przejętego tam mienia.
Polska oczekuje od Niemiec pokrycia strat wywołanych wojenną agresją
Polska oczekuje od Niemiec pokrycia strat wywołanych wojenną agresją Foto: NAC

1 września 2022 r. strona polska zaprezentowała raport o szkodach, jakie poniosła od Niemiec podczas II wojny światowej. Polska oczekuje, aby Niemcy w ramach reparacji wypłaciły m.in. 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

W tej sprawie do rządu Niemiec została skierowana nota dyplomatyczna. Według rządu RFN - jak stwierdzono w odpowiedzi - sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

O stanowisko w tej sprawie na antenie Polskiego Radia 24 pytana była poseł Lewicy Paulina Matysiak.

- Wbrew temu, co Prawo i Sprawiedliwość mówi, to temat reparacji od strony prawnej jest faktycznie zamknięty - powiedziała i zwróciła uwagę, że w notach jest mowa o zadośćuczynieniu. Jej zdaniem "PiS ten temat wyciąga, bo jest dla niego wygodny i pasuje do opowieści, że Niemcy są złe".

Ziemie Odzyskane

- Jeżeli PiS faktycznie uczciwie chce otworzyć ten temat zadośćuczynienia Polakom za krzywdy w czasie II wojny światowej, to powinno być otwarte też na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy, chociażby dotyczącej tematu przejętego przez Polskę mienia z tzw. Ziem Odzyskanych - stwierdziła Matysiak.

Jak podkreśliła, "w ogóle ten temat się w tej dyskusji nie pojawia". 

Dopytywana, czy mamy płacić Niemcom reparacje za ziemie zachodnie, oświadczyła, że "jeżeli chcemy uczciwie rozmawiać na temat II wojny światowej i patrzeć na krzywdy osób, które jej doświadczyły w tym czasie, to niech to będzie uczciwa dyskusja".

"Rozmawiajmy o wszystkich"

Prowadząca audycję Dorota Kania nalegała na jasną deklarację, czy Polska powinna płacić Niemcom.

- Mówimy o sytuacji, w której z tamtych terenów zostały wypędzone osoby, które tam mieszkały - odpowiedziała wymijająco poseł Lewicy. 

- Jeżeli chcemy dyskutować o tym, jak zadośćuczynić osobom, które doznały krzywdy, to rozmawiajmy o wszystkich tych osobach - to jest chyba oczywiste - dodała. 

Pieniądze dla przegranych

To kolejna zadziwiająca deklaracja polityka Lewicy na temat odszkodowania za straty poniesione w czasie wojny. 

Małgorzata Prokop-Paczkowska w studiu TVP1 przekonywała, że "reparacje wojenne należą się krajom, które przegrały wojnę".

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także