more_horiz

Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: planujemy w Niemczech dużą akcję informacyjną

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 18:55
- Jesteśmy przed dużą akcją informacyjną w Niemczech. Ona nastąpi wiosną. Roześlemy wiele tysięcy egzemplarzy raportu na temat strat wojennych po uczelniach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Gość audycji komentował działania Polski w sprawie odszkodowań od Niemiec w związku z nazistowską agresją w 1939 roku.

Odkąd Polska we wrześniu 2022 roku zaprezentowała raport dotyczący strat poniesionych w czasie II wojny światowej z powodu niemieckiej agresji, temat reparacji wojennych nabrał tempa. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów polskie straty przekroczyły 6,2 bln zł. Niemcy oficjalnie odmawiają przystąpienia do rozmów na temat odszkodowań. W Polskim Radiu 24 gościem był wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, który mówił o działaniach rządu w tej sprawie.

Mularczyk: raport ws. reparacji pozwolił nadać tej sprawie dynamikę

Gość audycji wyjaśnił, że od chwili publikacji raportu sprawa zyskała zupełnie nową dynamikę. - Gdyby taki raport nie powstał, to trwałaby tylko czcza gadanina, jaka toczyła się przez wiele lat - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

- Publikacja raportu 1 września, później wysłanie noty dyplomatycznej przez rząd Polski, potem powołanie mnie przez premiera na funkcję pełnomocnika ds. reparacji, no i bardzo aktywna agenda międzynarodowa - szereg wizyt, przede wszystkim w Kongresie USA, w ONZ-cie w Nowym Jorku, w Genewie, także inicjatywy w Radzie Europy, przygotowanie projektu rezolucji, który jest obecnie procedowany, a także wizyty w stolicach: w Rzymie, w Atenach, w Belgradzie, także wcześniej w Berlinie miałem rozmowy - mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Gość PR24 podkreślił, że temat jest zauważany w Niemczech, wielu Niemców, także niemieckich polityków, zastanawia się, jak do tego tematu podejść, czy zaproponować Polsce odszkodowania dla wciąż żyjących ofiar agresji Niemiec na Polskę, czy zrobić to inaczej.

Reparacje wojenne. "Planujemy dużą akcję informacyjną w Niemczech"

Wiceszef MSZ mówił także, że spotkał w Niemczech polityków, którzy przyznawali mu rację, że Polsce reparacje się należą, tylko nie mogą oni tego mówić głośno, bo mieliby problemy.

- To jest pewien proces. Jesteśmy przed dużą akcją informacyjną w Niemczech. Ona nastąpi wiosną. Roześlemy wiele tysięcy egzemplarzy raportów po uczelniach - poinformował Mularczyk.

Rozmówca Adriana Klarenbacha komentował także wystąpienie Mateusza Morawieckiego na niemieckim uniwersytecie w Heidelbergu. Jak mówił wiceszef dyplomacji, "jest to wyczyn, pojechać do Niemiec (...) i powiedzieć Niemcom: słuchajcie, chcemy być waszymi partnerami, jesteśmy przyjaciółmi, ale powinniście uregulować to, co w Polsce zniszczyliście i ukradliście".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:43 [PR24]PR24 (mp3) 20 marzec 2023 17_35_04_Mularczyk.mp3 Arkadiusz Mularczyk: planujemy w Niemczech dużą akcję informacyjną ws. raportu nt. strat wojennych ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 20.03.2023
Godzina emisji: 17.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także