more_horiz
Wiadomości

Rzecznik MSZ w PR24: prezydent Izraela przyjedzie do Warszawy w rocznicę wybuchu powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 09:00
- Wizyta szefa izraelskiego MSZ w Warszawie jest także wstępem do kwietniowej podróży prezydenta tego kraju do Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Icchak Herzog będzie w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie.
Prezydent Izraela Izaak Hercog przyjedzie do Polski w kwietniu na obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Prezydent Izraela Izaak Hercog przyjedzie do Polski w kwietniu na obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimFoto: PAP/Mateusz Marek

Szef izraelskiego MSZ ma w środę spotkać się w cztery oczy z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Rozmowy mają dotyczyć wstępnie osiągniętego porozumienia w sprawie przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski, organizowanych przez w ramach izraelskigo programu pamięci o Holokauście. Młodzi Żydzi odwiedziali miejsca związane z Holokaustem znajdujące się w Polsce i zwiedzali miejsca ważne niegdyś dla kultury polskich Żydów, nierzadko w asyście uzbrojonych ochroniarzy.

Pod koniec minionego tygodnia polski MSZ wydał komunikat, że osiągnięte zostało wstępne porozumienie w sprawie przyjazdu grup młodzieży Izraelskich. Jak mówił rzecznik reszortu resortu w Polskim Radiu 24, do godziny 15 nie może ujawniać jego szczegółów. - Każde porozumienie nabiera znaczenia, kiedy zostanie podpisane o ratyfikowane - zaznaczył.

Prezydent Izraela będzie w Polsce

- Dzisiaj z Londynu do Polski przybędzie izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Będzie to pierwsza wizyta od bardzo dawna, od szczytu w sprawie Iranu w roku 2019, kiedy przyjeżdżał premier Netanjahu. Być może panowie ministrowie porozumienie podpiszą, ale jeszcze zobaczymy, na pewno przeprowadzone zostaną rozmowy między ministrami i delegacjami, na pewno minister Cohen odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i złoży kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta - wyliczał rzecznik polskiego MSZ.

- Ta wizyta jest wstępem do wizyty prezydenta Icchaka Herzoga w Polsce w kwietniu, z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - podkreślił Łukasz Jasina.

Asertywna polityka Polski

- Jestem bardzo oszczędny w mówieniu o przełomie, ale to bardzo ważna wizyta [szefa izraelskiej dyplomacji - red.] i liczę że Polacy i nasi izraelscy partnerzy odbędą rozmowy, które będą przybliżały nas do rozwiązania różnych problemów. Jak widać, te problemy rozwiązywać warto i Polska, swoją asertywną polityką, także wobec Izraela, coś osiągnęła i jest trochę inaczej, niż było w latach 90., mówię o polityce zagranicznej - dodał Łukasz Jasina.

Czytaj także: 

Polskie Radio 24, mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także