more_horiz
Wiadomości

Nowe kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP. Prezydent niebawem ogłosi plan na najbliższe lata

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:25
W najbliższym czasie prezydent Andrzej Duda określi główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039. O planach poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
BBN: prezydent określi kierunki rozwoju Sił Zbrojnych
BBN: prezydent określi kierunki rozwoju Sił ZbrojnychFoto: Shutterstock.com/DarSzach

"Przyjęta w ubiegłym roku Ustawa o obronie ojczyzny precyzuje, że prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, określa w drodze postanowienia, na wniosek ministra obrony, główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa (GKR)" - przypomina BBN i podkreśla, że to najważniejszy dokument określający szczegółowe priorytety rozwoju Sił Zbrojnych wydawany przez prezydenta.

Niejawny dokument

Dokument jest aktualizowany i wydawany co cztery lata. Ostatnio doszło do tego w 2019 roku. Tegoroczne wydanie GKR rozpocznie cykl programowania rozwoju armii w 15-letniej perspektywie. Projekt jest w tej chwili w opracowywany we współpracy z MON i BBN, będzie miał jednak charakter niejawny.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podaje, że w GKR określone zostaną wymagania dotyczące podnoszenia zdolności Sił Zbrojnych RP we wszystkich domenach operacyjnych - lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej. W dokumencie zostaną określone priorytety w zakresie: dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień i mobilizacji, szkolenia oraz rozwijania zdolności WOT do wsparcia wojsk operacyjnych.

Zapisy GKR zostaną następnie rozwinięte w opracowanych przez MON i przyjmowanych uchwałą rządu "Szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039".

Czytaj także:

Zobacz również: Szef MON w Polskim Radiu

dz/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także