more_horiz
Wiadomości

Tusk szuka dla PO ratunku w wyborach ludzi Kościoła? "Nie może głosować na PiS, kto w opatrzność wierzy"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 17:47
- Pieniądze od władzy i sama władza niszczą Kościół - powiedział w Chorzowie szef PO Donald Tusk. Dodał, że jeżeli ktoś poważnie traktuje Dekalog i naprawdę wierzy, że opatrzność Boża jest po to, by wspierać dobro, to nie może głosować na PiS.
Donald Tusk: Kościół nie jest od robienia interesów, czujemy, że znika na naszych oczach
Donald Tusk: Kościół nie jest od robienia interesów, czujemy, że znika na naszych oczachFoto: PAP/Zbigniew Meissner

Podczas spotkania z mieszkańcami poruszona została sprawa finansowania Kościoła katolickiego w Polsce i relacji z państwem. - Nie ma żadnego powodu, żeby dalej trwał ten system finansowania, robienia interesów. Kościół nie jest od robienia interesów - powiedział Tusk.

Odniósł się też do niedawnego reportażu i dyskusji na temat tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Lider PO powiedział, że PiS chce zorganizować "akcję »brońmy naszego papieża«".

- Ale przed kim oni chcą bronić? Ja wiem, w czym jest problem. Chodzi o to, żeby wmówić Polkom i Polakom, nawet czytam takie tytuły w PiS-owskich gazetach czy w PiS-owskiej telewizji, że to jest "drugi zamach na papieża". To jest dopiero świętokradztwo - przekonywał Tusk.

Dodał, że "nawet podległy PiS - w pewnym politycznym sensie - Episkopat, nawet biskupi tego nie wytrzymali. Wreszcie usłyszeliśmy w komunikacie ludzki głos, że żadna partia nie powinna wykorzystywać Jana Pawła II jako narzędzia do walki politycznej".

"Kościół znika na naszych oczach"

Donald Tusk stwierdził, że "pieniądze od władzy i sama władza niszczą Kościół". - Wszyscy ci, którzy są członkami Kościoła, wszyscy czujemy, że ten Kościół znika na naszych oczach. Zostają tylko pieniądze, władza, jakieś dziwne słowa, których nie chciałoby się nigdy usłyszeć - mówił lider PO.

W dalszej części spotkania nawiązał też do Dekalogu. - Jeśli ktoś poważnie traktuje Dekalog i naprawdę wierzy w to, że opatrzność Boża jest po to, by wspierać dobro, to nie może głosować na PiS. Wydaje mi się to oczywiste - powiedział Tusk.

Kilkanaście dni temu stacja TVN 24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Czytaj także:


PAP/łl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także