more_horiz
Wiadomości

PiS chce silnej armii. Szef MON: nie można mówić o rozwoju państwa bez zapewnienia bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 17:15
- Nie można wyobrazić sobie rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po sobotniej Akademii PiS, na której wygłosił wykład.
Szef MON: konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo
Szef MON: konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwoFoto: Twitter/MON

W sobotę w siedzibie PiS w Warszawie odbył się kolejny zjazd Akademii PiS. Wykłady wygłosili wicepremierzy Mariusz Błaszczak oraz Henryk Kowalczyk.

- Konsekwentnie mówię i będę mówił o bezpieczeństwie, o tym jak ważne jest bezpieczeństwo. Nie można sobie wyobrazić rozwoju gospodarczego, czy wzrostu poziomu życia w sytuacji, w której nie jest zapewnione bezpieczeństwo. Środowisko Prawa i Sprawiedliwości buduje to bezpieczeństwo - powiedział PAP i TVP Info Mariusz Błaszczak po wykładzie.

W tym kontekście wskazał, że kiedy PiS obejmowało rządy Wojsko Polskie liczyło 95 tys. żołnierzy. - A dziś mamy 167 tys. ludzi pod bronią, mówię o żołnierzach zawodowych i WOT - wskazał szef MON.

Obrona cyberprzestrzeni

Dodał, że w tym czasie powstały też wojska obrony cyberprzestrzeni. - Doprowadziliśmy do tego, że powołaliśmy i powołujemy wciąż nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie wojsko, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń - wyliczał wskazując na zakupy m.in. koreańskich czołgów K2, armatohaubic K9, czy samolotów FA-50.

- To są osiągnięcia niezwykłe, dlatego że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tak dużego wzmocnienia Wojska Polskiego - podkreślał.

Błaszczak dodał, że te wszystkie działania sprowadzają się do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i dowodzą tego, że "ludzie Prawa i Sprawiedliwości są skuteczni, jeśli chodzi o rządzenie, branie odpowiedzialności za Polskę". - Nasze rządy doprowadzają również do tego, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej jest silniejsza - zaznaczył.

Wicepremier Błaszczak dodał, że podczas wykładu zachęcał do wstępowania do wojska. - To służba zawodowa, ale także służba terytorialna, czyli możliwość łączenia służby w WP z pracą zawodową - mówił.

Polityka rolna

Drugim mówcą Akademii był wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. - Przede wszystkim mówiłem na czym polega polityka rolna, gdyż rolnictwo jest dość skomplikowaną dziedziną. Wielu posłów, działaczy PiS nie do końca rozumie mechanizmy i stąd czasami może ulegać różnym manipulacjom. To wyjaśnienie jest więc niezwykle potrzebne: na czym polega polityka rolna, skąd biorą się ceny produktów rolnych, kto ją kształtuje, jak wygląda polityka europejska - mówił po wykładzie.

Kowalczyk relacjonował, że w czasie wykładu wyliczał też dokonania rządu PiS, jeśli chodzi o rolnictwo. Wymienił reformy w systemie emerytalny rolników, czy pomoc rolnikom w trudnych sytuacjach.

Wymiana poglądów

Kierownik Akademii Krzysztof Szczucki podkreślił, że ideą Akademii PiS jest stworzenie parlamentarzystom PiS, członkom Forum Młodych PiS, a także samorządowcom platformy do zdobywania aktualnej wiedzy na temat ważne dotyczące prawa, spraw społecznych, ekonomii, obronności. - Także do wymiany poglądów i ucierania wspólnych stanowisk. Tutaj m.in. wykuwa się nowy program PiS - dodał.

Wskazał, że na kolejnym, kwietniowym zjeździe Akademii spodziewane są wykłady minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz b. marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Czytaj również:

PAP,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także