more_horiz
Wiadomości

Premier: kolejne sankcje UE wobec Rosji w najbliższych miesiącach. Chcemy też uszczelnienia obecnych

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 11:45
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że "11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie w ciągu najbliższych 2 miesięcy". W rozmowie z RMF FM premier stwierdził, że w Unii Europejskiej jest dzisiaj dużo mniejsza ochota na kolejne sankcje.
Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE rozmawiał o pomocy Ukrainie. Podkreślił, że temat kolejnego pakietu sankcji wróci na agencję UE niebawem
Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE rozmawiał o pomocy Ukrainie. Podkreślił, że temat kolejnego pakietu sankcji wróci na agencję UE niebawemFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Myślę, że w najbliższych tygodniach wróci ten temat na agendę. Słyszę, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen również jest na to otwarta - powiedział Mateusz Morawiecki, zapytany, czy nie ma wrażenia, że sankcje stanęły w miejscu, że praktycznie nikt już nie mówi o 11. pakiecie sankcji.

Premier: UE nie chce mówić o kolejnym pakiecie sankcji

- Martwi mnie też to, że już wprowadzone restrykcje są bardzo często omijane. Oprócz 11. pakietu sankcji powinniśmy również mówić o uszczelnieniu dotychczasowych pakietów. Gdy w Brukseli rozmawiam z dyplomatami, omijanie sankcji jest trochę takim tematem zastępczym wobec kolejnych pakietów - dodał w rozmowie z RMF FM.

Premier Morawiecki przypomniał, że np. Holendrzy przedstawili dokument, w którym wyraźnie piszą, że ten rok powinien być rokiem przede wszystkim walki z omijaniem sankcji, a nic nie wspominają o kolejnych pakietach.

Polska "reżyseruje" kolejne pakiety sankcji

Szef rządu podkreślił, że polska działa dwutorowo, gdyż z jednej strony wskazuje Komisji Europejskiej dziury, luki, które Rosja wykorzystuje, aby omijać sankcje, a z drugiej strony jest wśród tych, którzy "reżyserują" kolejne pakiety.

Mateusz Morawiecki wyraził jednocześnie nadzieję, że kolejny pakiet sankcji wymierzony w Rosję zostanie przyjęty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. - Jestem ostrożnym optymistą, że uda się przekonać naszych partnerów do kolejnych pakietów - dodał.

Premier Morawiecki poinformował, że rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, aby Zgromadzenie Ogólne ONZ jednoznacznie potępiło deportację ukraińskich dzieci do Rosji i aby ONZ pomagał w poszukiwaniu tych dzieci.

Czytaj również:

PAP/RMF FM/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także