more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w Brukseli: otrzymamy od UE rekompensatę za dostarczenie Ukrainie sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 14:11
- Polska będzie największym beneficjentem unijnego Funduszu na dozbrajanie - poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu. 
Premier Morawiecki w Brukseli: otrzymamy od UE rekompensatę za dostarczenie Ukrainie sprzętu
Premier Morawiecki w Brukseli: otrzymamy od UE rekompensatę za dostarczenie Ukrainie sprzętuFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Chodzi o Europejski Fundusz Pokojowy, z którego kraje mogą ubiegać się o zwrot kosztów za sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie. Dodatkowo unijne kraje uzgodniły wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy i na to ma być przeznaczony miliard euro, a szansę na kontrakty mają polskie firmy.

- To ogromny sukces Polski i o to zabiegaliśmy od początku. W miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli za europejskie pieniądze kupować nowocześniejszą broń, amunicje, także tworzyć nowe linie technologiczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Unijny szczyt

Zakończył się unijny szczyt w Brukseli. Dziś przywódcy 27-mki rozmawiali o stabilności sektora finansowego w Europie po problemach banków w USA i Szwajcarii. Wczoraj natomiast jednym z głównych tematów była wojna na Ukrainie i jej konsekwencje.

Premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawili wspólne działania dotyczące porywanych ukraińskich dzieci, które są wywożone w głąb Rosji i tam przymusowo adoptowane. Unijni przywódcy potępili Moskwę za te uprowadzenia. Zagrozili kolejnymi sankcjami. Natomiast Ukrainie potwierdzili zobowiązanie dostarczenia miliona pocisków amunicji w ciągu 12 miesięcy

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także