more_horiz
Wiadomości

"Niemcy nie wspierają Ukrainy tak hojnie, jak powinny". Premier Morawiecki dla Politico

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 20:23
- Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.
Premier Morawiecki dla Politico: Niemcy nie wspierają Ukrainy tak hojnie, jak powinny
Premier Morawiecki dla Politico: Niemcy nie wspierają Ukrainy tak hojnie, jak powinnyFoto: PAP/Andrzej Lange

Szef polskiego rządu zastrzegł, że nie atakuje RFN, lecz jedynie "stwierdza oczywistość".

Premier przyznał, że Berlin dokonał zmian w swojej polityce, które obejmują inwestycje w modernizację armii i zniesienie zakazu wysyłania broni do strefy działań wojennych. W szczególności Morawiecki podkreślił decyzję Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę.

- Trzy miesiące temu Niemcy powiedziały, że to niemożliwe - teraz jest to możliwe - zauważył, wskazując, że świadczy to o tym, że zmiana podejścia jest możliwa.

Mateusz Morawiecki poinformował też, że przedstawił swój punkt widzenia na temat niemieckiego wsparcia dla Ukrainy kanclerzowi RFN Olafowi Scholzowi.

- Co jakiś czas mamy rozmowę na ten temat. Proszę go o równie duże wsparcie. To wszystko, co mogę zrobić - wyjaśnił.

Polityka energetyczna

Polski przywódca poruszył również kwestię niemieckiej polityki energetycznej, która opierała się na imporcie rosyjskiego gazu.

- Przez swoją bardzo błędną politykę gazową i naftową wobec Rosji (Niemcy) są współodpowiedzialni za to, co się dzieje, za ten bałagan na rynku energetycznym. Niemcy popełniły ten dramatyczny błąd, całkowicie uzależniając swój model biznesowy od Rosji w zakresie paliw kopalnych - powiedział.

- A my wołaliśmy do nich. Prosiliśmy ich, aby tego nie robili - skonkludował premier RP.

Zobacz także:

PAP,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także