Rocznica tej historycznej akcji od kilkudziesięciu lat jest połączona z harcerskim Rajdem Arsenał. W tym roku odbywał się po raz 52. Zakończył się Apelem Pamięci przy ulicy Długiej w Warszawie. Osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci historycznej otrzymały od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medale Pro Patria.
Przewodniczący społecznego komitetu opieki nad grobami poległych batalionów "Zośka" i "Parasol", Piotr Sikorski, przytoczył słowa Aleksandra Kamińskiego, autora "Kamieni na Szaniec" - opowiadania, które opisywało akcję. Podkreślił, że czyn ten odcisnął piętno na stolicy i rozszedł się echem po całym kraju. Wskazał, że uczestnicy Akcji pod Arsenałem potrafili wcielić w życie dwa ideały - braterstwo i służbę.
"Jak leci?"
52. Rajd Arsenał rozpoczął się w piątek. Tegoroczna myśl przewodnia to hasło "Jak leci?". To pytanie, które według organizatorów rajdu ma zachęcać do rozmowy i do zatrzymania się na dłuższą chwilę w danym miejscu, co ma sprzyjać rozważaniom nad przeszłością i przyszłością naszego życia.
26 marca 1943 r. członkowie grup szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili koło Arsenału w Warszawie akcję odbicia z rąk gestapo Janka Bytnara "Rudego". Akcja u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej przeszła do historii jako Akcja pod Arsenałem.
00:21 12271255_2.mp3 Harcerze oddali hołd bohaterom Akcji pod Arsenałem (IAR)
Czytaj także:
IAR/łl