more_horiz
Wiadomości

Polska będzie produkować więcej amunicji. Marcin Przydacz: to rozpędzi gospodarkę i da nam poczucie stabilności

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 21:59
- Decyzje na poziomie Unii Europejskiej o zwiększeniu produkcji amunicji oraz plan na pobudzenie polskiego przemysłu zbrojeniowego to dobre informacje - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: zwiększenie produkcji amunicji to dobra decyzja
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: zwiększenie produkcji amunicji to dobra decyzjaFoto: Shutterstock/Stalllnoy

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w poniedziałek w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, który odwiedza obecnie kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych.

Premier Morawiecki zapowiedział podczas spotkania, że w najbliższych dniach rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji.

Polska stawia na produkcję amunicji. "To da nam poczucie stabilności"

Prezydencki minister stwierdził w TVP Info, że "wiele państw europejskich nie do końca jest przygotowanych do wypełnienia tych wszystkich planów dotyczących obrony i odstraszania Rosji". Wyraził jednak zadowolenie, że decyzje o zwiększeniu produkcji amunicji "na poziomie Unii Europejskiej zostały podjęte".

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że prezydent Andrzej Duda "wielokrotnie o tym mówił, że należy zachęcać naszych partnerów na Zachodzie do zwiększania produkcji, ale należy też pobudzać nasz rodzimy przemysł zbrojeniowy".

- Nam chodzi o to, żebyśmy mieli jak najlepszy sprzęt, ale także sprzęt produkowany tutaj, bo to - mówiąc kolokwialnie - rozbuja ten sektor polskiej gospodarki i da nam poczucie stabilności - wskazał prezydencki minister.

- Skoro amunicja, produkty zbrojeniowe są produkowane w Polsce, to tylko od nas zależy, czy finalnie trafią do magazynów i czy będą dbały tym samym o polskie bezpieczeństwo - dodał.

Zobacz także:

Minister Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia:

jp/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także