more_horiz
Wiadomości

Oskarżenia wobec kard. Sapiehy oparte na fałszywce UB? "Rzeczpospolita" demaskuje zeznania wykorzystane przez TVN24

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:00
Zeznania wykorzystane do zdyskredytowania kardynała Stefana Sapiehy w publikacjach prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II prawdopodobnie zostały sfałszowane - wynika z ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Gazeta pisze, że jeden z dokumentów został najprawdopodobniej stworzony przez ubeka.
Rp.pl pisze, że oskarżenia wobec kard. Sapiehy mogą być oparte na ubeckiej fałszywce
Rp.pl pisze, że oskarżenia wobec kard. Sapiehy mogą być oparte na ubeckiej fałszywceFoto: NAC/ domena publiczna

Wtorkowa "Rzeczpospolita" w swoim internetowym wydaniu obszernie relacjonuje swoje śledztwo poświęcone dokumentom, na które powoływali się Ekke Overbeek, Marcin Gutowski z TVN24 i Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" w materiałach sugerujących nieobyczajne zachowanie kard. Sapiehy.

»W OBRONIE ŚW. JANA PAWŁA II - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«

Dwa odpisy zeznań

Jak przypomina dziennik, Overbeek oparł się na donosach ks. Anatola Boczka, współpracownika SB skonfliktowanego z kard. Sapiehą m.in. ze względów obyczajowych, z września 1950 roku. Dla Gutowskiego i Sporniaka bardziej wiarygodna była zaś relacja ks. Andrzeja Mistata, która miała być złożona w toku śledztwa w 1949 roku.

Dziennikarze rp.pl Tomasz Krzyżak i Piotr Litka poszli tropem pism mających dokumentować oskarżenia wobec kard. Sapiehy, znalezionych w teczce zawierającej materiały kompromitujące ówczesnego metropolitę krakowskiego.

Jak pisze dziennik, oryginał donosu ks. Boczka jest dostępny w jego teczce pracy w krakowskich archiwach. Z odpisu protokołu zeznań ks. Mistata wynika zaś, że zostały one złożone w toku przesłuchań do sprawy karnej, jednak w dokumentacji śledztwa nie ma ich oryginału, a mało prawdopodobne jest, by zostały wykradzione - ocenia gazeta.

Fałszywka przesłana do Warszawy?

Biorąc pod uwagę podobieństwo historii ks. Boczka i ks. Mistata, dziennikarze rp.pl piszą, że zeznania tego drugiego najprawdopodobniej zostały sfabrykowane przez ubeka prowadzącego ks. Anatola Boczka w obawie przed utratą pracy w bezpiece, antydatowane i przesłane do Warszawy celem umieszczenia ich w teczce z materiałami kompromitującymi kard. Sapiehę.

Czytaj także:

Na początku marca TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Film opowiada o działaniach kardynała Karola Wojtyły w sprawach trzech księży z archidiecezji krakowskiej, którzy dopuścili się wykorzystywania seksualnego nieletnich w latach 60. Zdaniem autorów reportażu kardynał Wojtyła wiedział o problemie pedofili w Kościele, zanim został papieżem Janem Pawłem II, i jako biskup krakowski dopuścił się w tych sprawach zaniedbań.

RP.pl, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także