more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: decyzja MKOl o przywróceniu rosyjskich sportowców to skandal i zdrada ducha sportu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 21:05
Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przywróceniu rosyjskich sportowców do rywalizacji to skandal i zdrada prawdziwego ducha sportu - oświadczył szef polskiego rządu. Dodał, że polecił ministrowi sportu Kamilowi Bortniczukowi, by przekazał władzom MKOl stanowczy sprzeciw Polski.
Według premiera Morawieckiego decyzja MKOl jest skandalem
Według premiera Morawieckiego decyzja MKOl jest "skandalem"Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV & Mateusz Morawiecki/Facebook

"Zrobimy, co w naszej mocy, żeby sport pozostał wolny od rosyjskich wpływów" - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Decyzja MKOl

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zarekomendował międzynarodowym federacjom i organizatorom wydarzeń sportowych umożliwienie startu w zawodach indywidualnie sportowcom z Rosji i Białorusi pod flagą neutralną, o ile zawodnicy nie są związani kontraktami z wojskiem lub nie wspierają aktywnie agresji.

O ustaleniach poinformował szef MKOl Thomas Bach. Zgodnie z rekomendacjami MKOl Rosja i Białoruś nie mogłyby także organizować wydarzeń sportowych, a żadni funkcjonariusze państwowi Rosji i Białorusi nie będą akredytowani przy oficjalnych delegacjach.

Co ze startem Rosjan i Białorusinów na IO w Paryżu?

Thomas Bach poinformował także, że zarząd organizacji "w odpowiednim czasie" zdecyduje o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Szef MKOl dodał także, że Ukraina, Polska, Estonia, Łotwa i Litwa grożą bojkotem imprezy w przypadku dopuszczenia do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi.

Czytaj także:

Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara jest przeciwny dopuszczaniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich:

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także