more_horiz

​MKOl zdecydował ws. startów Rosjan i Białorusinów. "Zasad nie ma, pieniądz rządzi światem"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 18:30
- Rok temu był zakaz MKOl, wojna trwa, poznaliśmy rosyjskie zbrodnie na narodzie ukraińskim, a dziś dowiadujemy się, że tak naprawdę nic się nie stało. Rosjanie i Białorusini mogą walczyć sportowo z Ukraińcami i innymi mieszkańcami naszego globu. To jest zadziwiające. Czym kieruje się środowisko sportowe? - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk.
MKOl zdecydował ws. startów Rosjan i Białorusinów. Poseł PiS: zasad nie ma, pieniądz rządzi światem
​MKOl zdecydował ws. startów Rosjan i Białorusinów. Poseł PiS: zasad nie ma, pieniądz rządzi światem Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną. MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, ale teraz chce, aby sportowcy z tych krajów wrócili do rywalizacji w swoich dyscyplinach i mieli szansę zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zaskoczyła go ta informacja. - Rok temu był zakaz, wojna trwa, poznaliśmy rosyjskie zbrodnie na narodzie ukraińskim, a dziś dowiadujemy się, że tak naprawdę nic się nie stało. Rosjanie i Białorusini mogą walczyć sportowo z Ukraińcami i innymi mieszkańcami naszego globu. To jest zadziwiające. Czym kieruje się środowisko sportowe?  MKOl zachował się skandalicznie, jestem w szoku - powiedział Dariusz Stefaniuk. 

W kwietniu Rosja obejmuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.  - Trwa gra możnych tego świata. Smutne jest to, bo uczy kolejne pokolenia tego, że pieniądz rządzi światem. Zasad nie ma. Wygrywa silniejszy i zawsze ma rację. Mówi się, że Putin jest zbrodniarzem wojennym i powinno się go ścigać. Z drugiej strony ma kreować międzynarodową politykę na świecie. To nie mieści się w głowie - mówił poseł PiS. 

Dodał, że Polska sprzeciwia się tego typu działaniom. - Sprzeciwialiśmy się udziałowi rosyjskich sportowców w międzynarodowych imprezach. Głośno mówił o tym minister Kamil Bortniczuk. Jesteśmy głosem przyzwoitości. Zachowaliśmy się jak trzeba - podsumował Stefaniuk. 


Posłuchaj
13:27 PR24 2023_03_28-17-36-26.mp3 Dariusz Stefaniuk gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

Rosyjskim i białoruskim zawodnikom wyznaczono drogę do wywalczenia przepustek olimpijskich w kwalifikacjach azjatyckich i pozostawiono decyzję o organizacji światowym federacjom. Ukraina grozi jednak bojkotem igrzysk w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam rywalizować, nawet jako neutralni sportowcy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Dariusz Stefaniuk (PiS)
Data emisji: 28.03.2023
Godzina emisji: 17.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także