more_horiz
Wiadomości

Ministerstwo Sportu zareagowało na decyzję MKOl ws. Rosjan i Białorusinów. "Nie ma powodu do zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 21:00
Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej - napisano w komunikacie resortu. To reakcja na wtorkową decyzję MKOl, który zezwolił na występy reprezentantów tych krajów.
Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej
Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej Foto: FORUM/Wojciech Koziol

Polskie Radio będzie Oficjalnym Nadawcą Igrzysk w Paryżu. Na relacje i transmisje zapraszamy na anteny oraz do portalu PolskieRadio24.pl

- W odniesieniu do rekomendacji MKOl przywracającej możliwość startów sportowców z Rosji i Białorusi w sportach indywidualnych pod flagą neutralną, Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w oświadczeniu w sprawie wojny Rosji z Ukrainą i sportu międzynarodowego w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej. […] Popieramy stanowisko władz Ukrainy sprzeciwiające się dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do sportowej rywalizacji i nadal będziemy budowali koalicję państw przeciwnych startom sportowców z Rosji i Białorusi w sportach międzynarodowych - napisano.

MSiT wciąż przeciwny dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do zawodów. "Nie ma powodu do zmiany naszego stanowiska"

MKOl zezwolił na występy sportowców z rosyjskimi lub białoruskimi paszportami w międzynarodowych zawodach mimo trwającej wojny w Ukrainie, jednak w ograniczonym zakresie. Reprezentanci tych krajów nie mogą m.in. prezentować narodowych flag i barw oraz nie mogą aktywnie wspierać działań zbrojnych, a także należeć do armii tych krajów.

- Nie ma powodu do zmiany naszego stanowiska wobec wciąż trwającego procesu niszczenia Ukrainy, w tym jej infrastruktury sportowej, spowodowanego prowadzoną przez Rosję z własnego wyboru, niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojną z Ukrainą, wspieraną przez rząd białoruski. Informujemy jednocześnie, że w sprawie utrzymania sankcji sportowych na reprezentantów Rosji i Białorusi, Ministerstwo Sportu i Turystyki pozostaje w stałym kontakcie z PKOl oraz Polskimi Związkami Sportowymi - podkreślono w oświadczeniu.

W lutym MSiT oraz przedstawiciele 34 innych państwa podpisali oświadczenie, w którym podkreślili dążenie do wykluczenia Rosjan i Białorusinów z międzynarodowego sportu, w tym z przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. MKOl zastrzegł, że decyzja w sprawie tej imprezy zapadnie później.

Swoje oświadczenie wydał również Polski Komitet Olimpijski. 

Posłuchaj
00:32 Korzeniowski 1.mp3 Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie, twierdzi, że MKOl, decydując się na taki krok, rozpętał jeszcze większą awanturę międzynarodową (IAR)

XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.  


Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara jest przeciwny dopuszczaniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich
:

>>> Więcej o IO Paryż 2024 <<< 

Czytaj także:

/PAP/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także