more_horiz
Wiadomości

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 16:41
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podczas posiedzenia zarządu tej organizacji bronił planów przywrócenia Rosjan i Białorusinów do zawodów jako neutralnych sportowców. Jak stwierdził, ich udział w rywalizacji sprawdza się, mimo trwającej wojny w Ukrainie.
Szef MKOl Thomas Bach i Władimir Putin
Szef MKOl Thomas Bach i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/SPUTNIK POOL

MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną

MKOl nałożył sankcje na Rosję i Białoruś po inwazji w lutym 2022 roku, ale teraz chce, aby sportowcy z tych krajów wrócili do rywalizacji w swoich dyscyplinach i mieli szansę zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Wyznaczono tym zawodnikom drogę do wywalczenia przepustek olimpijskich w kwalifikacjach azjatyckich i pozostawiono decyzję o organizacji światowym federacjom. Ukraina grozi jednak bojkotem igrzysk w Paryżu, jeśli Rosjanie i Białorusini będą tam rywalizować, nawet jako neutralni sportowcy.

- Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczyło MSZ RP >>> CZYTAJ WIĘCEJ 

- Uczestnictwo sportowców z rosyjskimi i białoruskimi paszportami w międzynarodowych zawodach działa – powiedział Bach na początku posiedzenia zarządu MKOl  w Lozannie.

- Widzimy to prawie codziennie w wielu dyscyplinach sportowych, przede wszystkim w tenisie, ale także w kolarstwie, niektórych zawodach tenisa stołowego. Widzimy to również w hokeju na lodzie, piłce ręcznej, piłce nożnej i rozgrywkach ligowych w innych dyscyplinach. W Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie i na innych kontynentach – dodał.

Bach: w żadnych z tych zawodów nie miały miejsca incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa

- Rządy, na których terytorium odbywają się zawody, wydają wizy (rosyjskim i białoruskim sportowcom) z nielicznymi wyjątkami, a w innych krajach wydają nawet pozwolenia na pracę tym zawodnikom i sportowcom – stwierdził Bach.

Rosjanie i Białorusini rywalizują jako neutralni w niektórych dyscyplinach, ale zdarza się, że ich obecność wywołuje mieszane reakcje, a nawet protesty sportowców.

Kilkanaście krajów zbojkotowało niedawno mistrzostwa świata kobiet w boksie w proteście przeciwko ich obecności w zawodach.

Natomiast niemiecka elitarna grupa sportowców "Athleten Deutschland" wezwała we wtorek MKOl do całkowitego zakazu ich rywalizacji na czas wojny.

- Dopóki trwa wojna agresywna, uważamy za konieczne całkowite wykluczenie Rosji i Białorusi. Wykluczenie musi dotyczyć federacji, działaczy i niestety także sportowców – napisano w oświadczeniu.

Bach powiedział, że polityka nie może być częścią zawodów sportowych, a sportowcy nie powinni być karani za swoje paszporty.

- Nie będziemy w stanie znaleźć rozwiązania, które zadowoli wszystkich. Być może będziemy musieli z tym żyć - przyznał działacz.

Bach: igrzyska powinny się trzymać z dala od polityki

Kilka dni wcześniej, przemawiając na forum politycznym w niemieckim Essen, Bach podkreślił, że igrzyska olimpijskie oraz MKOl nie mogą być arbitrami w globalnych sporach politycznych.

Jak wówczas zaznaczył, igrzyska powinny trzymać się z dala od polityki, w przeciwnym razie stracą moc jednoczącą. Powołał się na przykłady wcześniejszych bojkotów w latach 70. i 80. XX wieku.

Polska, podobnie jak m.in. wiele krajów Europy, jest za wykluczeniem Rosjan i Białorusinów z przyszłorocznych igrzysk.

Irracjonalnym działaniem nazwał mister sportu Kamil Bortniczuk postępowanie części działaczy MKOl, którzy chcą zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi na start w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. 

- Mamy dylemat. Czujemy, cierpimy i rozumiemy ukraińskich obywateli oraz sportowców. Z drugiej strony, jako organizacja globalna, ponosimy odpowiedzialność za prawa człowieka i Kartę Olimpijską. Jedno i drugie nie pozwala na tak totalną izolację osób posiadających konkretny paszport - przyznał przewodniczący MKOl w ubiegłym tygodniu w Essen.

Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara jest przeciwny dopuszczaniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich:

Polskie Radio będzie Oficjalnym Nadawcą Igrzysk w Paryżu. Na relacje i transmisje zapraszamy na anteny oraz do portalu PolskieRadio24.pl


Oryginalna oprawa graficzna igrzysk. Polskie Radio wzięło udział w prezentacji

Czytaj także:

red

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także