more_horiz
Wiadomości

Minister Kamil Bortniczuk sprzeciwia się prorosyjskim działaniom MKOl-u. "To irracjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 13:25
Irracjonalnym działaniem nazwał mister sportu Kamil Bortniczuk postępowanie części działaczy MKOl, którzy chcą zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi na start w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.
Minister sportu, Kamil Bortniczuk
Minister sportu, Kamil BortniczukFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Dodał, że według danych, które otrzymał kilka tygodni temu, w trakcie wojny wywołanej przez Rosję zginęło ponad 240 ukraińskich sportowców. "Obawiam się, że mogą to być już nieaktualne dane. Poza tym setki obiektów sportowych zostało zniszczonych” - zauwważył.

"W tym kontekście otwieranie dyskusji na temat powrotu reprezentantów kraju agresora (i sportowców ze wspomagającej Rosję Białorusi - PAP), którzy trenują w bardzo dobrych warunkach, jest dalece irracjonalne. To i tak delikatne słowo, którego użyłem. Staram się przekonywać innych na świecie, że tak jest” - powiedział minister podczas konferencji prasowej.

Bortniczuk we wtorek uczestniczył w otwarciu mistrzostw Ukrainy w short tracku, które ze względu na wojnę wywołaną przez Rosję odbywają się w Opolu.

Pierwszy sekretarz ambasady Ukrainy w Polsce Mykoła Hranowskij podziękował ministrowi, polskiemu środowisku sportowemu, Polakom za pomoc. Jest też wdzięczny, że Rosjanie, ani Białorusi nie będą mogli wziąć udziału w tegorocznych Igrzyskach Europejskich, które będą rozegrane w Małopolsce w dniach 21 czerwca – 2 lipca.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wyraził nadzieję, że są to pierwsze i jednocześnie ostatnie tego typu zawody na Toropolu w Polsce. To by bowiem oznaczało, że "nastąpił pokój" i Ukraińcy mogą spokojnie organizować tego typu imprezy we własnym kraju.

Z kolei prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch przypomniał, że w 2022 r. tuż przed rozpoczęciem krajowych mistrzostw w short tracku Rosjanie rozpoczęli bombardowanie Charkowa i zawody w Ukrainie nie doszły do skutku.

Jak dodał, mistrzostwa na opolskim lodowisku zakończą się w środę. Weźmie w nich udział 48 zawodników.

Wiceprezes PZLA Sebastian Chmara jest przeciwny dopuszczaniu Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich:

Polskie Radio będzie Oficjalnym Nadawcą Igrzysk w Paryżu. Na relacje i transmisje zapraszamy na anteny oraz do portalu PolskieRadio24.pl

 

Oryginalna oprawa graficzna igrzysk. Polskie Radio wzięło udział w prezentacji

Czytaj także:

bg/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także