more_horiz
Wiadomości

Krajowa Sieć Onkologiczna. Prezydent Duda podpisze ustawę. Znamy termin

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 15:50
- Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej Andrzeja Dudy - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak dodała, prezydent odwiedzi w czwartek Siedleckie Centrum Onkologii, gdzie podpisze ustawę.
Krajowa Sieć Onkologiczna. Co zakłada ustawa?
Krajowa Sieć Onkologiczna. Co zakłada ustawa?Foto: shutterstock.com/fizkes

Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że ustawa zakłada poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent niezmiennie jest zaangażowany w sprawy ochrony zdrowia Polaków, a czwartkowe podpisanie ustawy o KSO jest tego kolejnym dowodem - zaznaczyła szefowa KPRP w rozmowie z PAP.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO). Czym się charakteryzuje?

  • Ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju
  • Poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów
  • Ustawa zakłada, że każdy pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych

Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej będą miały obowiązek wyznaczania koordynatora dla każdego pacjenta.

Powstanie krajowa infolinia onkologiczna informująca o organizacji opieki onkologicznej w ramach KSO, w tym o możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadzony zostanie też obowiązek systematycznej oceny satysfakcji pacjenta. Dzięki temu będzie można wprowadzać korekty do systemu opieki onkologicznej, aby odpowiadał on oczekiwaniom pacjentów.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi.

Świadczenia medyczne. Podział na trzy poziomy

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta będzie na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły zajmować się opieką onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Rozwiązanie nie obejmie jednak diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 lat i udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

Zgodnie z ustawą, system KSO zostanie uruchomiony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, co zasadniczo nastąpi 14 dni po podpisaniu jej przez prezydenta.

Czytaj także:


Zobacz: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także