more_horiz
Wiadomości

Jaki jest stan wolności religijnej w Polsce? Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:25
Od 2019 roku w Polsce odnotowano 600 przypadków naruszenia wolności religijnej - wynika z raportu Laboratorium Wolności Religijnej. W ubiegłym roku było 130 takich przypadków. Dotyczyły one napaści na osoby duchowne, znieważenia miejsc kultu, w tym zabytków kościelnych.
Pomnik Jana Pawła II w Warszawie przy kościele Wszystkich Świętych
Pomnik Jana Pawła II w Warszawie przy kościele Wszystkich ŚwiętychFoto: Shutterstock/studioflara

Przemysław Komorowski z Laboratorium Wolności Religijnej powiedział Polskiemu Radiu, że najwięcej przypadków dotyczy niszczenia miejsc kultu - kościołów, przydrożnych kapliczek, cmentarzy, pomników.

Akty wandalizmu

Tylko w ubiegłym roku odnotowano 70 tego typu przypadków wandalizmu. - Umieszczania obraźliwych napisów na kościołach, często zabytkowych, niszczenie kapliczek, krzyży przydrożnych. Przypadków brutalnych i wielokrotnych, jak na przykład niszczenia drogi krzyżowej w podtoruńskiej Barbarce - zaznaczył ekspert Laboratorium Wolności. Dodał, że często przedmiotem wandalizmu są pomniki Jana Pawła II.

Prawnie niejasne sytuacje obrazy uczuć religijnych i zakłócania obrzędów religijnych

Przemysław Komorowski zaznaczył, że 70 procent przypadków jest zgłaszanych organom ścigania i sprawcy ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny. Zdaniem przedstawiciela Laboratorium Wolności Religijnej problem w polskim prawie karnym stanowią sytuacje obrazy uczuć religijnych czy zakłócania obrzędów religijnych. - Jeżeli ktoś w trakcie mszy świętej świadomie narusza przestrzeń kościoła i dokonuje manifestacji ideologicznej czy politycznej, dlaczego musimy udowadniać, czy to było złośliwe, czy nie, jeśli miało miejsce w czasie mszy świętej - szczytu życia katolików. Wydaje się to wykroczenie oczywiste - stwierdził Przemysław Komorowski. W jego opinii w polskim prawie karnym tego typu sytuacje nie są oczywiste i wymagają zmiany.

Platforma edukacyjna dla młodzieży i nauczycieli

Według raportu najwięcej przypadków naruszeń wolności religijnej w ubiegłym roku - 20 - dotyczyło województwa pomorskiego, 15 - województwa śląskiego, po 12 - dolnośląskiego i wielkopolskiego, 11 - województw mazowieckiego i małopolskiego. Na stronie LaboratoriumWolnosci.pl prowadzona jest również platforma edukacyjna dla nauczycieli, wychowawców i młodzieży. Dostępne są na niej konspekty lekcji i dyskusje z ekspertami.

Na przełomie maja i czerwca (31.05-2.06.) w Toruniu zaplanowana jest międzynarodowa konferencja naukowa "Wolność religijna i inne prawa człowieka: zagrożenia i trendy".

Czytaj także:

IAR / ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także