Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Słynny socjolog zmarł w wieku 71 lat

2023-03-30, 22:00

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Słynny socjolog zmarł w wieku 71 lat
Prof. Paweł Śpiewak zmarł w wieku 71 lat. Foto: PAP/Paweł Supernak

Zmarł prof. Paweł Śpiewak. Miał 71 lat, był socjologiem i historykiem idei, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodził się 17 kwietnia 1951 r. w Warszawie jako syn pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. Ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1984 roku zdobył tytuł doktora na podstawie pracy zatytułowanej "Style liberalnego myślenia: anglo-amerykańska myśl polityczna lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku". Habilitację uzyskał w 2000 roku.

- Byłem wychowany w świecie, w którym poezja była podstawowym językiem mowy. Nasz dom rodzinny był nietypowy i nie znam drugiego takiego - mówił w 2021 roku w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia. - W domu było bardzo dużo książek i wszędzie stały świątki. Zbieraliśmy je jeszcze pod koniec lat 50., więc były zupełnie inne niż te, które teraz się sprzedaje - dodawał.

"Intelektualista, wnikliwy obserwator naszego życia publicznego, znakomity socjolog. Strata dla Polski. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich" - napisał na Twitterze minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Działacz opozycji demokratycznej

Był związany ze środowiskiem "Więzi". W 1979 r. założył podziemny kwartalnik "Res Publica". Od 1980 r. członek NSZZ "Solidarność". W sierpniu 1980 był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych listu 64 naukowców literatów i publicystów apelującego o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami.

Był publicystą, posłem na Sejm V kadencji. W latach 2011–2020 był dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, wchodził także w skład Kolegium Społecznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Był jednym z kluczowych pomysłodawców powołania Muzeum Getta Warszawskiego w d. szpitalu Bersohnow i Baumanów. Zainspirował także MKiDN do podniesienia na poziom instytucji państwowej rangi Muzeum Treblinka" - napisał po śmierci socjologa resort kultury na Twitterze.

Nagradzany autor

Zawodowo zajmował się socjologią ogólną, socjologią polityki, historią myśli i filozofii społecznej oraz politycznej, a także problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej.

Jest autorem wielu publikacji książkowych, pisał m.in. dla "Tygodnika Powszechnego". Był laureatem nagrody im. ks. Józefa Tischnera za całokształt twórczości w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego. 

Czytaj także:

O śmierci ojca poinformował jego syn Jan Śpiewak.

PAP, IAR, rp.pl, tvp.info, dorzeczy.pl, rmf24.pl/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej