more_horiz
Wiadomości

Teolog: bardziej skupiliśmy się na budowaniu pomników Jana Pawła II, niż na wgłębianiu się w słowa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 09:55
- Dzisiejsze czasy pokazują, że jesteśmy w ciągłym procesie odnajdywania dziedzictwa i wybierania elementów z dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II - mówi prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, teolog kultury, w rozmowie z Przemysławem Goławskim. Jak dodaje, trzeba pozbyć się emocji i sięgać do źródeł, które mówią o dokonaniach papieża.
Przygotowania przed rocznicą śmierci Jana Pawła II w 2011 r.
Przygotowania przed rocznicą śmierci Jana Pawła II w 2011 r.Foto: Maciej Biedrzycki / Forum

W związku z 18. rocznicą śmierci Jana Pawła II prof. Dominika Żukowska-Gardzińska podkreśla znaczenie wydobywania wartości tego, co papież Polak mówił o antropologii człowieka i o tym, w jaki sposób wskazywał na godność i wolność każdej osoby.

- Jako badacz dorobku intelektualnego Jana Pawła II mam naprawdę bardzo dużo do przekazania młodym ludziom, a tak naprawdę do przypominania każdemu pokoleniu tego, jak wiele papież zrobił nie tylko dla Polski, ale dla całego świata - mówi.

"Pozbyć się emocji"

Zaznacza przy tym, że "musimy starać się pozbyć się emocji i naprawdę docierać do źródeł". - Musimy pokazywać to, co już od dawna wiemy, czyli to, w jaki sposób Jan Paweł II - nie tylko jako przywódca religijny, ale też jako przywódca polityczny - zmieniał rzeczywistość, jak współpracował z przywódcami całego świata, by budować tak naprawdę uniwersalne wartości chrześcijańskie, czyli pokój, sprawiedliwość, dobro wspólne, i jak zabiegał o godność człowieka - wyjaśnia prof. Dominika Żukowska-Gardzińska.

Jako przykład podaje listy kondolencyjne, które przekazywano do Watykanu z całego świata po śmierci papieża Jana Pawła II.

- Ta rocznica zachęca nas do przypomnienia sobie, jak wyglądał pogrzeb Jana Pawła II, jak wiele osobistości z całego świata w tym pogrzebie uczestniczyło. Bardzo ważne i cenne są listy kondolencyjne, które premierzy, prezydenci, królowie przekazywali do Watykanu. To listy, w których mamy bardzo wyraźny przekaz ukazujący nie tylko szacunek dla Jana Pawła II, nie tylko uznanie, którym się cieszył, ale także bardzo ważne relacje osobiste, które papież umiał budować z prezydentami państw, z przywódcami - wyjaśnia prof. Żukowska-Gardzińska.

- W zasadzie każdy list jest skoncentrowany na mówieniu o wartości solidarności, o tym, że papież zabiegał o pokój na całym świecie, że był niestrudzony w wysiłkach na rzecz walki o prawa człowieka. To także przykłady listów, jak z krajów afrykańskich, które mówią, że "straciliśmy głos, który walczył o nas na arenie międzynarodowej" - przypomina.

"Brakuje takich autorytetów"

- Patrząc na kontekst dzisiejszej sytuacji geopolitycznej, wydaje się, że brakuje nam takich autorytetów jak Jan Paweł II, które zdobyłyby tak wielki posłuch, niezależnie od tego, czy były to wspólnoty katolickie, religijne czy też niereligijne - mówi badacz nauczania papieża.

Jak ocenia, "skupiliśmy się bardziej na wymiarze humorystycznym całej postaci Jana Pawła II". - Na budowaniu pomników, upamiętnianiu bardziej historycznym niż właśnie na wgłębieniu się w słowa i przekazy, które do nas kierował - dodaje prof. Żukowska-Gardzińska.

Posłuchaj
02:40 Dominika Zukowska-Gardzinska rozmowa Przemyslaw Golawski.mp3 Profesor Dominika Żukowska-Gardzińska w rozmowie z Przemysławem Goławskim.

- W Polsce mamy akurat to szczęście, że liczba pielgrzymek i samo pojęcie pokolenia Jana Pawła II, niezależnie od tego, czy się z nim utożsamiamy, czy nie, buduje pewien przekaz, namysł i refleksję, która w nas się rodzi. To powinno być ciągle podtrzymywane, ale nie emocjonalnie, tylko budowane poprzez merytoryczne spojrzenie na to, co naprawdę zrobił dla świata, co zmienił w świecie i na czym jego przekaz przede wszystkim polegał - stwierdza.

Wykładowca UKSW przypomina również, że wyjaśniana powinna być przestrzeń religijna, żeby nie uznawać osoby świętej za nieomylną i wszechwiedzącą. - To przede wszystkim poziom relacji z Bogiem i z tego powodu Jan Paweł II został "santo subito" - mówi i dodaje, że oba poziomy są niezwykle ważne - historyczny i religijny - ale musimy się uczyć umiejętności komunikacyjnych, by o nich mówić, szczególnie młodemu pokoleniu.

Wyjątkowy pontyfikat

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku. 27 kwietnia 2014 roku duchowny został kanonizowany przez papieża Franciszka. Podczas uroczystości Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny".

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Ojciec Święty został nazwany papieżem pielgrzymem, ponieważ odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach.

Dziś do grobu papieża Polaka w bazylice św. Piotra w Rzymie pielgrzymują miliony wiernych. Zostawiają karteczki z modlitwami, prośbami i podziękowaniami dla świętego. Grób Jana Pawła II znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, obok kaplicy ze słynną Pietą Michała Anioła.

Czytaj także:

Przemysław Goławski

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także