more_horiz
Wiadomości

Rząd chce ukrócić patodeweloperkę. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Minister Buda wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 22:11
Przepisy, które ukrócą patodeweloperkę i pomogą ustabilizować rynek mieszkaniowy, wejdą w życie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy - zapowiedział w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Minister Buda: przepisy, które m.in. ukrócą patodeweloperkę w ciągu kilku miesięcy
Minister Buda: przepisy, które m.in. ukrócą patodeweloperkę w ciągu kilku miesięcyFoto: Pavel L Photo and Video/Shutterstock

Szef resortu rozwoju i technologii, w wywiadzie dla TVP Info, powiedział, że zmiany w prawie, nad którymi rząd obecnie pracuje, mają min.in. ukrócić patodeweloperkę. Chodzi np. o projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

- Chcemy systemowo doprowadzić do sytuacji, w której lokal użytkowy będzie musiał mieć 25 m kw., tak jak mieszkanie, po to, żeby nie opłacało się takich lokali budować - powiedział. Dodał, że deweloperzy na sprzedaży takich lokali użytkowych "zarabiali podatkowo", a ich właściciele zarabiali wynajmując je jako pełnowartościowe mieszkania.

Przypomniał, że obecnie lokale użytkowe zwykle mają niższy standard, są np. niedoświetlone, niefunkcjonalne, bez miejsca parkingowego. - A jeśli lokal będzie musiał mieć podobny standard jak mieszkanie, to nie będzie opłacało się kombinować - wyjaśnił.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Pytany o kwestie akustyki mieszkań, powiedział, że pod tym względem poprawie jakości sprzedanych lokali ma służyć informowanie przez dewelopera o przeprowadzonym badaniu akustycznym. Dodał, że klienci, którzy stwierdzą nieprawidłowości, powinni zgłosić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego, który może zlecić zbadanie materiałów użytych do budowy.

Kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie? Minister powiedział, że te, które wymagają nowelizacji "wejdą wcześniej", natomiast, te, które wymagają zmian ustaw, czyli np. podatkowe, powinny zacząć obwiązywać w ciągu kilku miesięcy.

Liczne zmiany

W piątek na konferencji szef resortu rozwoju i technologii ogłosił, że projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest już gotowy, wkrótce zostanie upubliczniony. Wśród rozwiązań, które znajdą się w projekcie, wymienił zwiększenie odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Obecnie to 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 m między budynkami; po zmianie ma być to minimum 5 m do granicy działki, czyli 10 m między budynkami.

Kolejna zmiana dotyczy budowy balkonów. Po zmianie przepisów będą obowiązywały zasady dotyczące przegród między balkonami. Określona zostanie minimalna wysokość i szerokość przegrody; będą musiały one też przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Ponadto minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy. Jak tłumaczył Buda, celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania do mieszkania na stałe. Reguła co najmniej 25 m kw. ma nie obejmować akademików, hoteli i aparthoteli.
Wśród rozwiązań, które mają się znaleźć w rozporządzeniu, zaproponowano też podwyższoną izolację akustyczną drzwi wejściowych. Dodatkowo deweloper powinien poinformować klienta, czy zostało wykonane badanie poziomu akustyki mieszkania.

Kolejne zmiany to: obowiązkowe place zabaw o powierzchni minimum 20 m kw. przy budynkach powyżej 20 mieszkań (w przypadku 21-50 mieszkań powierzchnia placów zabaw powinna wynosić 1 m kw. na każde mieszkanie; przy budynkach z 51-100 mieszkaniami min. 50 m kw., a przy inwestycjach od 101 do 300 mieszkań na każdy lokal ma przypadać min. 0,5 mkw. placu; przy blokach powyżej 300 mieszkań plac zabaw będzie miał powierzchnię min. 300 m kw.); konieczność zapewnienia 20 proc. terenu biologicznie czynnego na ogólnodostępnych placach i rynkach; pomieszczenia lub wiaty na rowery i wózki, którego powierzchnia wynosiłaby co najmniej 15 m kw.

Czytaj także:

PAP/mr

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także