more_horiz
Wiadomości

Profesor Żukowska-Gardzińska: dziś brakuje takich autorytetów jak Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 16:37
Powinniśmy przypominać każdemu pokoleniu to, jak wiele papież Jan Paweł II zrobił nie tylko dla Polski, ale dla całego świata - podkreśla profesor Dominika Żukowska-Gardzińska, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, teolog kultury. 2 kwietnia mija 18 lat od śmierci Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II błogosławi wiernych przed rozpoczęciem mszy św. na Jasnej Górze
Papież Jan Paweł II błogosławi wiernych przed rozpoczęciem mszy św. na Jasnej GórzeFoto: Zielaskowski Lech/NAC

Profesor Dominika Żukowska-Gardzińska, badacz dorobku intelektualnego Jana Pawła II podkreśliła w Polskim Radiu 24, że nadszedł czas, abyśmy sięgali do źródeł, które mówią o dokonaniach papieża i wydobywali to, co było wielkie.

Według niej, musimy pokazywać to, w jaki sposób Jan Paweł II - nie tylko jako przywódca religijny, ale też jako przywódca polityczny - zmieniał rzeczywistość, jak współpracował z przywódcami całego świata, by budować tak naprawdę uniwersalne wartości chrześcijańskie, czyli pokój, sprawiedliwość, dobro wspólne i jak zabiegał o godność człowieka.

Światowa żałoba

Profesor zaznaczyła, że Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zwraca uwagę na listy kondolencyjne, które spłynęły z całego świata do Watykanu po śmierci papieża Polaka.

- Głowy państw, królowe i królowie, najwięksi przywódcy uczestniczyli w mszy pogrzebowej, a także pisali listy kondolencyjne pokazując, jaka jest ich wielka świadomość, co papież Polak zrobił dla całego świata i każdego indywidualnego państwa. Są też listy, jak z krajów afrykańskich, w których jest mowa o stracie tego głosu, który walczył o nich na arenie międzynarodowej - powiedziała.

Ważne pytania

Profesor Dominika Żukowska-Gardzińska podkreśliła, że dziś brakuje takich autorytetów, jak Jan Paweł II, które rozmawiałyby przede wszystkim z młodzieżą.

- Rozmawiałyby zadając im, czy nam, takie kluczowe pytania, jak: Jaki jest sens twojego życia? Czym jest człowieczeństwo? Co to znaczy mieć a być? Czy ty masz czas i przestrzeń, aby się nad tym zastanowić? Czym jest wolność i odpowiedzialność, która na nas spoczywa? - wymieniała profesor i podkreślała znaczenie wydobywania wartości tego, co papież Polak mówił o antropologii człowieka i o tym, w jaki sposób wskazywał na godność i wolność każdej osoby.

Posłuchaj
00:29 dzg1.mp3 Profesor Dominika Żukowska-Gardzińska o międzynarodowym wpływie Jana Pawła II (IAR)

 

Pamięć o papieżu

Badaczka dorobku intelektualnego Jana Pawła II oceniła, że skupiliśmy się bardziej na budowaniu pomników, upamiętnianiu bardziej historycznym niż właśnie na wgłębieniu się w słowa i przekazy, które do nas kierował.


Posłuchaj
00:18 dzg2.mp3 Profesor Dominika Żukowska-Gardzińska o pytaniach zadawanych przez Jana Pawła II (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także