more_horiz

"Byłam niewierząca, w Kościele jestem dzięki Janowi Pawłowi II". Świadectwo organizatorki marszów w obronie papieża

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 06:15
- Jan Paweł II jest moim przewodnikiem w drodze do zbawienia. Byłam osobą niewierzącą, nieochrzczoną, niemającą nic wspólnego z Kościołem. Do Kościoła przyprowadził mnie mój mąż, a w Kościele zatrzymał mnie i wyedukował Jan Paweł II - podkreśliła w Polskim Radiu 24 historyk i współorganizatorka marszów w obronie papieża Małgorzata Żaryn. 
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: PAP/EPA. Luciano del Castillo

W wielu miastach naszego kraju, między innymi w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, 2 kwietnia odbędą się marsze w obronie Jana Pawła II. Jak tłumaczyła gość PR24, "podstawową motywacją" do zorganizowania takiego przedsięwzięcia były ataki środowisk wrogich Kościołowi katolickiemu na papieża

- Uznaliśmy, że trzeba w jakiś sposób zareagować, bo wyżej wymienione środowiska postulowały burzenie pomników i likwidację ulic imienia Jana Pawła II. Chcemy pokazać, że jesteśmy wspólnotą, że mamy siłę, że nie damy obrażać naszych autorytetów - podkreśliła Małgorzata Żaryn.

"Trzeba budować wspólnotę" 

Jak zaznaczyła, organizatorzy stwierdzili również, że "trzeba budować naszą wspólnotę, bo deklaratywnie Polska jest krajem chrześcijańskim, krajem z umiłowaniem wolności, patriotycznym". - Trzeba pokazać, że rzeczywiście tacy jesteśmy - powiedziała.

Dodała również, że "inicjatywa jest absolutnie oddolna". - Krótko mówiąc, pomysł był mój, początki wykonania były moje oraz Barbary Konarskiej i Wojciecha Boberskiego. W trójkę zaczęliśmy dzwonić do różnych zaprzyjaźnionych środowisk, fundacji, z pytaniem, czy nas wesprą - wyjaśniała.

Podzieliła się także swoją osobistą historią związaną z wielkim Polakiem. - Jan Paweł II jest moim przewodnikiem ku zbawieniu. Byłam osobą niewierzącą, nieochrzczoną, niemającą nic wspólnego z Kościołem. Do Kościoła przyprowadził mnie mój mąż, a w Kościele zatrzymał mnie i wyedukował Jan Paweł II - podkreśliła Małgorzata Żaryn. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:11 PR24 2023_03_25-15-06-11.mp3 Małgorzata Żaryn o marszach w obronie Jana Pawła II (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Małgorzata Żaryn (historyk) 
Data emisji: 25.03.2023
Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także