more_horiz
Wiadomości

Fogiel o szefie MKOI: powinien się zastanowić, czy chce stawać w szeregu służących Kremlowi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 07:43
Decyzja MKOl ws. zawodników z Rosji i Białorusi jest skandaliczna, a przewodniczący Komitetu zamiast pouczać premierów państw, które wiedzą o Rosji więcej niż on, powinien się zastanowić, czy chce stawać w długim szeregu służących Kremlowi - mówił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).
Fogiel o szefie MKOI. Powinien się zastanowić, czy chce stawać w długim szeregu służących Kremlowi
Fogiel o szefie MKOI. "Powinien się zastanowić, czy chce stawać w długim szeregu służących Kremlowi"Foto: PAP/Marcin Obara

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział, że krytyka ze strony rządów niektórych krajów europejskich dotycząca decyzji o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji jest "godna ubolewania i narusza autonomię sportu".

- To godne ubolewania, że niektóre rządy nie chcą szanować większości w ruchu olimpijskim i wszystkich zainteresowanych stron, ani autonomii sportu  powiedział Bach na konferencji prasowej na koniec posiedzenia zarządu MKOl w Lozannie.

- To również smutne, że te rządy nie poruszają kwestii podwójnych standardów. Nie widzieliśmy ani jednego komentarza na temat ich stosunku do udziału sportowców z krajów zaangażowanych w 70 innych wojen i konfliktów zbrojnych na całym świecie - dodał.

"Powinien się zastanowić"

Zdaniem Fogla, szef MKOl "zamiast próbować pouczać premierów państw, które wiedzą o Rosji i rosyjskich zbrodniach dużo więcej niż on, powinien się zastanowić, czy chce stawać w długim szeregu służących Kremlowi przedstawicieli Europy Zachodniej". -Próby wybielania barbarzyńskiej agresji Rosji i przedstawianie jej jako jednego z wielu konfliktów, to tezy prosto z podręczników rosyjskiej propagandy - podkreślił polityk PiS.

Jak jednocześnie dodał, sama decyzja MKOl ws. sportowców z Rosji i Białorusi jest skandaliczna. - Wielu ukraińskich sportowców zginęło lub służy w wojsku walcząc o niepodległość i suwerenność swojej ojczyzny i nie wezmą udziału w igrzyskach, a przedstawiciele państwa oprawcy mają w nich uczestniczyć? My wszyscy mamy udawać, że nic się nie dzieje? - mówił polityk PiS.

- Nie ma z naszej strony zgody na tego typu działania - podkreślił Fogiel.

Nowe zalecenia wobec zawodników Rosji

MKOl we wtorek wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając szereg warunków do spełnienia przez tych sportowców.

To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.

Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Czytaj również:

PAP/mn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także