more_horiz

Spotkanie Xi Jinpinga z Putinem. Prof. Bayer: Chiny oczekują dalszego osłabienia Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 21:28
- Im Rosja jest słabsza, tym jest to wygodniejsze dla Chin. Poza tym Chiny realizują strategię wzmocnienia swojego państwa na arenie międzynarodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Bayer, sinolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  
Władimir Putin i Xi Jinping
Władimir Putin i Xi Jinping Foto: Shutterstock / plavi011

W środę zakończyła się trzydniowa wizyta chińskiego lidera w Moskwie. Xi Jinping był pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" - podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, nieprzewidujący wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.

- Chiny, jak to wybrzmiało w wypowiedzi Xi Jinpinga, raczej czekają na dalsze osłabienie Rosji. Nie przyjmują obecnego stanu za całkowicie już dokonany i absolutny, tylko liczą się z tym, że Rosja będzie słabnąć, a wtedy będzie można od niej uzyskać kolejne, większe koncesje i tym samym wzmocnić Chiny - powiedział prof. Jerzy Bayer.

- Chiny są jednak w pewnym stopniu zależne od Rosji. Mówię tu przede wszystkim o dostawach surowców. Może jeszcze też w takiej materii jak niektóre typy uzbrojenia. Bo Rosja ma jeszcze coś do zaoferowania i jest gotowa takim uzbrojeniem czy technologią się podzielić - dodał profesor.

Jego zdaniem, "im Rosja jest słabsza, tym jest to wygodniejsze dla Chin". - Poza tym Chiny chcą jeszcze ugrać swoje - co jest zgodne ze strategią Xi Jinpinga - a mianowicie polityka wzmocnienia Chin na arenie międzynarodowej - podsumował.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:56 PR24 2023_03_25-19-33-25.mp3 prof. Jerzy Bayer o polityce Chin (Świat w powiększeniu) 

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
ProwadzącyPiotr Wąż
Gość: prof. Jerzy Bayer 
Data emisji: 25.03.2023
Godzina emisji: 19.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także