Szef gabinetu prezydenta: relacje Polski i Ukrainy mają charakter trwały

Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce jest zarazem pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Jego zdaniem, świadczy to o bardzo trwałym charakterze relacji łączących nasze kraje.

2023-04-05, 14:51

Szef gabinetu prezydenta: relacje Polski i Ukrainy mają charakter trwały
Paweł Szrot zaakcentował oficjalny charakter wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. Foto: PAP/Marcin Obara

Pierwsza oficjalna, a nie robocza, wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę pokazuje stałość relacji polsko-ukraińskich - powiedział w RMF FM szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna od czasu rozpoczęcia wojny

- To pierwsza wizyta oficjalna prezydenta Zełenskiego za granicą; wszystkie poprzednie wizyty - w Stanach Zjednoczonych, krajach zachodniej Europy, również dwie wizyty w Polsce - miały charakter roboczy - zaznaczył szef gabinetu prezydenta w środę w rozmowie ze stacją.

- Podkreślamy w ten sposób, że związki między naszymi krajami mają charakter trwały, stabilny, że nic się nie zmienia w tych relacjach; pracujemy na rzecz zwycięstwa w sposób tak skuteczny, że nie ma powodu, by jakiekolwiek standardy w tej sytuacji były naruszone - dodał.

Według szefa gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy decyzja o zorganizowaniu oficjalnej wizyty zapadła "całkiem dawno temu", a datę wybrano, ponieważ "minął rok wojny, trzeba by podsumować kilka spraw".

REKLAMA

- Kiedy toczy się wojna, kiedy codziennie giną ludzie, niszczone są ukraińskie miasta, symbole nabierają szczególnej wagi - zaznaczył.

Order Orła Białego dla prezydenta Ukrainy

Nawiązał do nadania głowie ukraińskiego państwa najwyższego polskiego odznaczenia Orderu Orła Białego. Jak powiedział Szrot, prezydent Duda "zdecydował, że prezydent Zełenski, który jest symbolem poświęcenia prawdziwym europejskim wartościom – którymi są wolność niezależność – i który jest symbolem rewolucyjnej zmiany relacji polsko-ukraińskich, na ten najważniejszy polski order po prostu zasłużył".

Dodał, że wręczenie orderu wymaga odpowiedniej oprawy, a oficjalna wizyta jest "najświetniejszą okazją, którą sobie można wyobrazić".

Według Szrota informacja o wizycie została podana na dwa dni przed przyjazdem, ponieważ "prezydentowi Zełenskiemu, tak samo jak prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zależało, żeby przemówić do Polaków i Ukraińców, którzy czasowo bądź stale przebywają na terytorium naszej ojczyzny".

REKLAMA

Co jeszcze w ramach wizyty prezydenta Zełenskiego?

Zdaniem prezydenckiego ministra można się spodziewać, że w wieczornym wystąpieniu Zełenski poruszy kwestię historycznej więzi, "która miała lepsze i gorsze dni, ale obecnie przechodzi na zupełnie nowy poziom" i "jest wielka szansa, że wszystkie złe dni naszych relacji odejdą w przeszłość, a przed nami współpraca i przyjaźń".

Szrot zwrócił uwagę na praktyczny wymiar wizyty, związany z kolejnymi dostawami sprzętu wojskowego i problemem napływu ukraińskiego zboża do Polski. Zaznaczył, że "jest zadaniem rządu, by w ramach krajowego wsparcia i rozmów z UE zapewnić polskim rolnikom rekompensaty z tego tytułu".

- Natomiast nasi ukraińscy przyjaciele powinni wiedzieć, że Polska ponosi konkretne polityczne, społeczne, gospodarcze koszty naszego wsparcia i też powinni nas wspierać, kiedy będziemy o rekompensaty dla naszych rolników walczyć na forum UE, być może szerzej - dodał szef gabinetu prezydenta.

Według Szrota polskie firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy "są gotowe się zaangażować w odbudowę tego kraju nie dlatego, żeby drenować środki finansowe, czerpać jakieś niekorzystne dla Ukrainy zyski, tylko to jest szansa na rozwój gospodarczy obu krajów".

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji odniósł się m.in. do kwestii historycznych. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W środę Wołodymyr Zełenski składa pierwszą oficjalną wizytę w Polsce od rosyjskiej pełnoskalowej napaści w lutym ub. r. Robocze spotkania prezydenci Polski i Ukrainy odbyli w lutym br. i grudniu ub.r. w Rzeszowie; od początku rosyjskiej inwazji polski prezydent czterokrotnie odwiedził Ukrainę w ramach różnych formatów międzynarodowych; w maju 2022 prezydent Polski wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Czytaj także:

IAR/PAP/mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej