80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Prezydenci Izraela i Niemiec wezmą udział w obchodach
19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, do stolicy przyjadą prezydent Izraela Izaak Herzog oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w Warszawie prezydenci spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i wspólnie wezmą udział w obchodach rocznicy na placu Bohaterów Getta Warszawskiego.
2023-04-06, 17:25
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku w odpowiedzi na działania Niemców dotyczące likwidacji getta, związane z planem eksterminacji europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał 4 tygodnie, do 16 maja.
Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tys. bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie 2 tys. dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.
Wystawa jako hołd dla powstańców
W ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie w warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę "Pamięć. 1943".
Ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne podczas wernisażu, który odbył się 30 marca, powiedział: - To, co wydarzyło się w getcie, było ważne dla ludzi z Polski, Izraela i całego świata. To było ważne, ponieważ powstanie w getcie warszawskim stało się symbolem. Symbolem dla ludzi i symbolem ludzi, którzy walczyli nie tylko o swoje życie, ale także o swój honor.
REKLAMA
Ekspozycja prezentuje m.in. "Raport Stroopa", będący jednym z najważniejszych eksponatów powstającego Muzeum Getta Warszawskiego, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski podkreślił, że wystawa jest hołdem dla bohaterskiego zrywu więźniów getta przeciwko niemieckim nazistowskim oprawcom.
Posłuchaj
- "Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
- Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci
- Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego
IAR/łl
REKLAMA