more_horiz
Wiadomości

Abp Jędraszewski: na nas spoczywa wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości bogactw Bożego Miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 13:32
Św. Jan Paweł II żył dla Miłosierdzia Bożego, o nim świadczył do końca swoich chwil. Podobnie św. siostra Faustyna. Na nas spoczywa dzisiaj wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego Miłosierdzia - mówił do wiernych metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Niedzieli Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.
Abp Jędraszewski: na nas spoczywa dzieło głoszenia obolałej ludzkości bogactw Bożego Miłosierdzia
Abp Jędraszewski: na nas spoczywa dzieło głoszenia obolałej ludzkości bogactw Bożego MiłosierdziaFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Trwające przez całą niedzielę Święto Miłosierdzia zgromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach tysiące wiernych przybyłych z różnych stron kraju i świata. Hasłem tegorocznego święta są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 17 sierpnia 2002 r.: - W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój.

Głównej mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Została ona odprawiona przy ołtarzu polowym krakowskiego sanktuarium, a rozciągające się poniżej błonia wypełnili wierni.

Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Metropolita krakowski w wygłoszonej homilii wspominał dwoje "apostołów Bożego Miłosierdzia": św. Faustynę Kowalską i św. Jana Pawła. Powiedział, że "św. siostra Faustyna, nazywana przez naszego Zbawiciela »sekretarką Bożego Miłosierdzia«, nie dotykała pana Jezusa, ale miała łaskę widzenia i słuchania jego słów właśnie o Bożym Miłosierdziu".

- Drugi apostoł Miłosierdzia Bożego, którego dał nam Pan, Karol Wojtyła, św. Jan Paweł II Wielki. Patrząc na ogromne dokonania jego pontyfikatu, trzeciego co do długości w całych dziejach Kościoła, widzimy szczególne dotknięcia jego świadectwa o Bogu bogatym w miłosierdzie. O Bogu, który także nas do miłosierdzia ustami swojego syna nieustannie wzywa - wskazał metropolita krakowski.

"Oddziaływał na cały świat"

Abp Jędraszewski przypominając zawierzenie całego świata Bożemu Miłosierdziu dokonane przez Jana Pawła II w krakowskim sanktuarium w 2002 r. mówił, że papież "promieniował swoim ukochaniem Chrystusa miłosiernego na cały świat".

- Zanurzała się dusza Jana Pawła II w ogrom Bożego Miłosierdzia i tego ogromu doświadczyła właśnie wtedy - w sobotni wieczór - kiedy liturgia Kościoła zaczyna śpiewać na cześć miłosiernego Pana - wspominał hierarcha.

Dodał, że godzina 21.37 przejdzie na zawsze do dziejów Kościoła, świata, ale także każdej i każdego z nas.

- Papież żył dla Miłosierdzia Bożego, o nim świadczył do końca chwil swoich i kiedy rozważamy te objawienia, którymi została obdarzona św. Faustyna, kiedy wpatrujemy się w wielkie dzieło apostolskie św. Jana Pawła II Wielkiego - wiemy, że na nas spoczywa wielkie dzieło głoszenia obolałej ludzkości współczesnej niezmierzonych bogactw Bożego Miłosierdzia - podkreślił arcybiskup.


Posłuchaj
00:19 12307831_3.mp3 Abp Jędraszewski: na nas spoczywa dzieło głoszenia obolałej ludzkości bogactw Bożego Miłosierdzia (IAR) 

Iskra Bożego Miłosierdzia

Według niego oznaką rozprzestrzeniania Bożego Miłosierdzia na cały świat jest poświęcenie kolejnego dzwonu, który "będzie rozbrzmiewał w dalekiej krainie Burkina Faso". - Wszędzie ten głos musi rozbrzmiewać, do każdego trafiać, w każdym budzić nadzieję, mając świadomość tej fundamentalnej prawdy danej nam przez Chrystusa, który zmartwychwstał, a w którego zmartwychwstaniu najpełniej objawiło się Boże Miłosierdzie - mówił metropolita krakowski.

Ponadto wskazał, że z krakowskiego sanktuarium "iskra Bożego Miłosierdzia rozprzestrzenia się z woli bożej na cały świat".


Posłuchaj
00:12 12307831_1.mp3 Kraków: Niedziela Bożego Miłosierdzia (IAR)

 

Wprowadzone do wszystkich diecezji przez Jana Pawła II

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego potrwają do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora odprawiane są nabożeństwa, a na wiernych czekają spowiednicy - gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.


Posłuchaj
00:55 12307861_1.mp3 Święto Miłosierdzia Bożego w Krakowie (IAR)

 

Czytaj także:

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także