1057. rocznica chrztu Polski. Przewodniczący KEP: był zwrotem od kultu stworzenia do kultu Stwórcy

Chrzest Polski, którego 1057. rocznicę dziś obchodzimy, był zwrotem w naszych dziejach od kultu stworzenia do kultu Stwórcy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Chrzest Polski dokonał się 14 kwietnia 966 r.

2023-04-14, 06:58

1057. rocznica chrztu Polski. Przewodniczący KEP: był zwrotem od kultu stworzenia do kultu Stwórcy
Przewodniczący KEP: chrzest Polski był zwrotem od kultu stworzenia do kultu Stwórcy. Foto: Twitter.com/@EpiskopatNews

W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki nazwał chrzest Polski "wydarzeniem epokowym", ponieważ dzięki niemu "weszliśmy w cywilizację łacińską, w cywilizację europejską". 14 kwietnia po raz piąty obchodzimy w kraju Święto Chrztu Polski, ustanowione ustawą Sejmu RP z 22 lutego 2019 r.

"To nie tylko dostęp do edukacji, która przewyższała naszą w tamtym czasie o prawie tysiąc lat, nie tylko dostęp do kontaktów międzynarodowych w języku łacińskim, ale przede wszystkim pewien zwrot teologiczny – zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy" – zwrócił uwagę przewodniczący KEP.

Akt prawdy

Wyjaśniając istotę chrztu Polski, abp Gądecki powiedział, że był to "akt prawdy", która "dotąd jest dla nas obowiązująca".

"Człowiek, który do tej pory czcił stworzenie jako bóstwo, czy to w postaci kamieni, czy w postaci przyrody, piorunów, czy jakiejkolwiek postaci, przeszedł do ważnego etapu, to znaczy do czci samego Stwórcy" – powiedział hierarcha.

REKLAMA

Według przewodniczącego KEP "trudności cywilizacyjne, z jakimi się współcześnie spotykamy, polegają na starym bałwochwalstwie, czyli chęci powrotu do czczenia człowieka, czyli stworzenia jako bóstwa, i detronizacji samego Stworzyciela".

Wychodzenie z nieprawdy

Stwierdził, że "nieprawda nie może się ostać przez długi czas", ale – jak dodał – "wychodzenie z nieprawdy jest bolesne i bardzo trudne".

Zaznaczył, że "ważne jest, aby znaczenie chrztu Polski było przypominane zwłaszcza przez system edukacyjny". Wskazał też na potrzebę wdzięczności za dar chrztu i pielęgnowania wartości, które dzięki niemu otrzymała nasza ojczyzna.

REKLAMA

Ustawa Sejmu z 22 lutego 2019 r., ustanawiająca Święto Chrztu Polski, w założeniu miała na celu "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Uznano w niej, że "Święto Chrztu Polski jest świętem państwowym".

CZYTAJ WIĘCEJ

Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze

Chrzest Polski. Na trwale związał nasze dzieje z zachodnią Europą

REKLAMA

pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej