more_horiz
Wiadomości

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Fogiel o tym, kiedy zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 09:46
- Prawo europejskie daje możliwość w określonych sytuacjach, dotyczących również bezpieczeństwa, wstrzymania transportu towarów i taką decyzję podjęliśmy - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Dodał, że na posiedzeniu rządu w przyszły wtorek minister rolnictwa Robert Telus przedstawi propozycję legislacyjną ws. problemu zboża z Ukrainy.
Fogiel: na posiedzeniu rządu w przyszły wtorek zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna MRiRW w sprawie zboża
Fogiel: na posiedzeniu rządu w przyszły wtorek zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna MRiRW w sprawie zbożaFoto: Fotokostic / Shutterstock

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) był pytany we wtorek w Polsat News o decyzje dotyczące wstrzymania importu zboża z Ukrainy.

Zapewnił, że rozmowy z Ukrainą w sprawie rozwiązania tego problemu idą "przyzwoicie" i "porozumienie zostanie zawarte".

- Z naszymi ukraińskimi partnerami rozmawiamy, dojdziemy do porozumienia i to, że na odcinku zbożowym jest taka sytuacja nie zmienia naszego wsparcia, ani wojskowego, ani humanitarnego, ani medycznego, ani naszego wsparcia politycznego dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zadeklarował szef komisji spraw zagranicznych.

Dodał: - Jestem przekonany, że tak jak do tej pory nie było drugiego takiego kraju i drugiego takiego rządu, który tak mocno wspierałby Ukrainę, tak nic to nie zmieni.

Propozycja legislacyjna

Fogiel został też zapytany, kiedy zapowiedziane podczas sobotniej konwencji w Łysem decyzje przełożą się na konkrety legislacyjne. - W przyszły wtorek, na najbliższym posiedzeniu rządu, będzie przygotowana propozycja legislacyjna ze strony ministra rolnictwa i wszystko będzie jasne - zapowiedział.

Polityk mówił, że na pewno należy dywersyfikować sposoby zagospodarowania zboża.

- Silosy to jest jedno. Druga rzecz, chcemy zwiększyć możliwości przechowywania zboża, stąd zapowiedź budowy silosów z uproszczoną procedurą, jeśli chodzi o pozwolenie. Część tego zboża kupi RARS w ramach rezerw strategicznych, ale przede wszystkim chodzi o to, żeby to zboże z Polski wyjechało - podkreślił Fogiel. Kontynuował, że "ok. 4 mln ton musi wyjechać z kraju".

"Konkret Dla Polskiej Wsi"

W sobotę we wsi Łyse koło Ostrołęki podczas konwencji PiS dotyczącej rolnictwa zaprezentowano pakiet rozwiązań dla rolników "Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi". Zakłada on m.in. skup zboża z dopłatą z minimalną ceną 1400 zł za tonę pszenicy, utrzymanie dopłat do nawozów sztucznych, zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego do 2 zł za litr oleju napędowego.

Prezes PiS poinformował ponadto na konwencji, że rząd zdecydował o zakazie przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych rodzajów żywności z Ukrainy.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także