more_horiz
Wiadomości

Minister Buda: port w Kołobrzegu będzie portem tranzytowym dla produktów z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 09:45
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował na Twitterze, że od piątku samorządowy port w Kołobrzegu będzie portem tranzytowym dla produktów z Ukrainy. Jak dodał, Krajowa Administracja Skarbowa jest otwarta na rozmowy o uruchomieniu magazynu czasowego składowania.
Minister Buda: od piątku port w Kołobrzegu będzie portem tranzytowym dla towarów z Ukrainy
Minister Buda: od piątku port w Kołobrzegu będzie portem tranzytowym dla towarów z UkrainyFoto: Grzegorz Majchrzak / Shutterstock

Rozporządzenie opublikowane w ubiegłym tygodniu w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych dopuszcza ich tranzyt do portów. Wśród czterech wymienionych państwowych - Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście - nie było samorządowego portu w Kołobrzegu. Według przedstawicieli portu stracił on z dnia na dzień połowę obrotów, ponieważ od ubiegłego roku zaangażował się w eksport kukurydzy z Ukrainy.

"Rocznie możemy przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy"

Prezes zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski zaznaczył, że przez rok trwania wojny produkty ukraińskie były transportowane do portu. - W 2022 r. było to 80 tys. ton, a w tym roku ok. 25 tys. ton. Generalnie 95 proc. stanowiło ziarno z kukurydzy. Przewieźliśmy jej więcej niż w Świnoujściu - podkreślił.

Lijewski podał, że rocznie kołobrzeski port może przeładować 300 tys. ton produktów z Ukrainy. W jego ocenie byłby w stanie szybko zwiększyć moc przeładunkową do 500 tys. ton rocznie po postawieniu jeszcze jednego magazynu i zakupie sprzętu przeładunkowego.

Z kolei przebudowa infrastruktury krytycznej, hydrotechnicznej, modernizacja wejścia do portu pozwoliłyby - jak przekonywał - zwiększyć wolumen przeładunkowy do 1,5 mln ton rocznie. Natomiast Lijewski wskazał, że "to już byłby nakład inwestycyjny w granicach 100 mln zł", a on nie ma takiego wsparcia finansowego, jakie mają duże porty. Zaznaczył, że dopisanie kołobrzeskiego portu do sieci TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa), mogłoby pomóc ją uzyskać.

Czytaj także:

IAR/PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także