more_horiz
Wiadomości

"To czas dotkliwych represji, propagandy reżimu wymierzonej również w Polskę". Ambasador RP do Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 20:45
- Nie jest to teraz czas radosnego świętowania na Białorusi, raczej jest to czas smutku i cierpienia. To czas dotkliwych represji wobec wszystkich, którzy pragną wolności, także wobec polskiej mniejszości narodowej. Czas, w którym tysiące uczciwych ludzi, również Polaków, wtrącono do więzień. Więziono panią Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nadal siedzi w więzieniu znany nam wszystkim Andrzej Poczobut – przekazał ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Ambasador RP Artur Michalski
Ambasador RP Artur MichalskiFoto: YouTube/in./

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski zwrócił się do Polaków na Białorusi z okazji majowych świąt: Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą,  Święta Konstytucji 3 Maja

- Polacy z Białorusi, Drodzy Rodacy, 2 maja, w wigilię wielkiego święta Konstytucji 3 maja z 1791 roku świętujemy nasze polskie barwy narodowe, biało-czerwone.  Biało-czerwone flagi towarzyszą nam przez całe życie: na szkolnych uroczystościach, podczas świąt narodowych. Pod biało-czerwonymi sztandarami nasi żołnierze bronili wolności i niepodległości naszej ojczyzny. Te barwy każdy z nas ma w swym sercu - powiedział ambasador.

- 2 maja świętujemy także obecność Polaków poza granicami swej historycznej ojczyzny, rozsianych po całym świecie, również mieszkających na Białorusi. Nie jest to teraz czas radosnego świętowania na Białorusi, raczej jest to czas smutku i cierpienia - dodał.

Andrzej Poczobut skazany na 8 lat łagrów

Ambasador RP przypomniał o represjach wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi. W więzieniu znajduje się Andrzej Poczobut.

- Czas dotkliwych represji wobec wszystkich, którzy pragną wolności, także wobec polskiej mniejszości narodowej. Czas, w którym tysiące uczciwych ludzi, również Polaków, wtrącono do więzień. Więziono panią Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nadal siedzi w więzieniu znany nam wszystkim Andrzej Poczobut. Jest to czas brutalnej propagandy reżimu wymierzonej również w Polskę. Czas wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko wolnej, niepodległej Ukrainie, wojny, w której reżim w Mińsku pomaga rosyjskiemu agresorowi - przekazał ambasador Artur Michalski.

- Niezależnie jednak od bardzo trudnej sytuacji nie zapominajcie o tych majowych świętach, świętach jednoczących i umacniających naszą polską wspólnotę, świętach dodających otuchy, przywracających nadzieję, inspirujących do dobrego wychowywania naszych dzieci i wnuków, dających siłę do przetrwania trudnych czasów. Świętujcie w swoich sercach, to Wam doda sił, to poprowadzi Was do zwycięstwa - zaznaczył ambasador.

Polacy na Białorusi, jak podaje portal ZPB, znadniemna.pl, przed majowymi świętami zorganizowali akcję uporządkowania polskich mogił i miejsc pamięci na Białorusi w obwodzie grodzieńskim. 

Trudna sytuacja Polaków na Białorusi

Andrzej Poczobut, działacz Związku Polaków na Białorusi, został skazany 8 lutego br. na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W więzieniu przebywa ponad dwa lata, od zatrzymania w marcu 2021 roku.

Czytaj także: 

Na jaki adres można wysłać list do Andrzeja Poczobuta?

Andrzej Poczobut znajduje się obecnie w więzieniu w Grodnie, w areszcie przy ul. Kirowa 1. Listy do polskiego działacza i dziennikarza, więzionego przez reżim Aleksandra Łukaszenki można kierować na adres:

Анджей Почобут

230023 г. Гродно, ул. Кирова 1

СИЗО тюрьмы 1

Беларусь / Białoruś

Jak zauważali wcześniej członkowie Związku Polaków na Białorusi, cenzura więzienna może nie przepuścić listów w języku polskim. Dlatego można przetłumaczyć je na białoruski czy rosyjski - choćby translatorem. Wiadomo, że część listów, pisanych do Andrzeja Poczobuta w języku polskim, została zatrzymana przez cenzora.

Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także