more_horiz
Wiadomości

Minister Telus przypomina o działaniach PO. "Pamiętamy, kto chciał zwinąć polską wieś"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 14:21
- Dobrze, że Platforma Obywatelska zauważa, że jest polska wieś, bo do tej pory widziała tylko wielkie miasta i je finansowała - mówił w sobotę minister rolnictwa Robert Telus, odnosząc się do oskarżeń posłów KO o "zaoraniu" przez PiS polskiej wsi.
Robert Telus: nieprawdą jest, iż podczas rządów PiS sprzedano więcej ziemi cudzoziemcom niż za czasów rządów PO-PSL
Robert Telus: nieprawdą jest, iż podczas rządów PiS sprzedano więcej ziemi cudzoziemcom niż za czasów rządów PO-PSLFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi podczas konferencji prasowej w Opocznie (woj. łódzkie) odniósł się do sobotniego briefingu posłów KO. Arkadiusz Myrcha i Marty Golbik ocenili, że "PiS zaorał polską wieś".

PO chciało "zaorać" polską wieś

- Pamiętamy, kto chciał zwinąć polską wieś, Polskę powiatową. Zamykanie linii autobusowych, posterunków policji, poczty, nie dawanie środków na polską wieś, podniesienie wieku emerytalnego. Emerytura rolna za PO - 780 zł, w tej chwili - 1600 zł. To jest taka różnica, jeśli mówimy o zaoraniu polskiej wsi - powiedział Robert Telus.

Jak dodał, "dobrze, że Platforma Obywatelska zauważa, że jest polska wieś, bo do tej pory widziała tylko wielkie miasta i je finansowała". - Platforma Obywatelska, dla której Polska powiatowa nie była potrzebna, którą zwijała, zaczyna mówić o polskim rolnictwa. Zauważyła problem polskiego rolnictwa. Szkoda, że PO nie przedstawia żadnych propozycji, co powinniśmy zrobić, tylko krytykuje – podkreślił Telus.

Minister rolnictwa odpowiada na oskarżenia

Parlamentarzyści KO podczas briefingu wystosowali pięć pytań do polskiego rządu, m.in.: dlaczego za rządów PiS rekordowa ilość polskiej ziemi rolnej trafiła w ręce cudzoziemców; dlaczego do Polski wjechało nieprzebadane zboże z Ukrainy; dlaczego przez dziewięć miesięcy rząd polski nic nie zrobił z kryzysem zbożowym; dlaczego dziś na stołach Polaków króluje duński i niemiecki schabowy; dlaczego producenci mleka stanęli dziś na skraju bankructwa?

Szef resortu rolnictwa przekonywał, że nieprawdą jest, iż podczas rządów PiS sprzedano więcej ziemi cudzoziemcom, niż za czasów rządów PO-PSL. - W latach 2008-2015 sprzedano z zasobów 695 hektarów, z czego 262 to były nieruchomości rolne. Myśmy od 2016 do 2022 roku sprzedali 380 hektarów, o połowę mniej – zaznaczył.

Zapewnił też, że każde zboże sprowadzane do Polski jest badane. - Badamy zboże, bo dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Bardzo nam na tym zależy. Zaleciłem, nakazałem sprawdzenie każdego zboża tzw. technicznego, które jest w magazynach w Polsce. Będzie i jest badane każde zboże - mówił Robert Telus.

Czytaj także:

Zobacz także: Robert Telus w Polskim Radiu 24

PAP/mc

Zobacz także

Zobacz także