more_horiz
Wiadomości

"Musiało mu ulżyć", "Gratulacje". Politycy komentują odejście Sonika z PO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 15:53
Odchodzę z Platformy Obywatelskiej. Mnie nie wystarcza bycie tylko korporacją zarządzającą tzw. ciepłą wodą z kranu - oświadczył Bogusław Sonik w RMF FM. Decyzja byłego już członka PO wywołała falę komentarzy.
Fala komentarzy po odejściu Bogusława Sonika z PO
Fala komentarzy po odejściu Bogusława Sonika z POFoto: PAP/Paweł Zechenter

- Dzisiaj odchodzę z Platformy (...) na pewno takie rozstania po 22 latach są trudne; myślę, że nasze drogi się już ostatecznie rozeszły - oświadczył polityk. Dopytywany czy odchodzi z klubu, czy tylko z partii, odparł, że są to techniczne kwestie i będzie w tej sprawie rozmawiał z przewodniczącym klubu Borysem Budą. - Jakoś to ustalimy - dodał.

Sonik pytany o powód tej decyzji odparł, że chodzi m.in. o zapowiedź kierownictwa PO ws. ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne i że osoby, które jej nie poprą, nie znajdą się na listach wyborczych. - Według mnie, niezależnie jaki mam pogląd na to, to jest nie do zaakceptowania - powiedział.

Komentarze polityków

Deklaracja polityka wywołała falę komentarzy.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że od dłuższego czasu Sonik nie współpracował z klubem. - Głosował w ważnych sprawach inaczej niż Koalicja Obywatelska - dodał. 

Grabiec stwierdził, że były członek PO "wybrał jakieś inne miejsce w polityce, albo poza polityką. To jego osobiste decyzje". - Mam wrażenie, że w ostatnich latach nie angażował się za bardzo w politykę i w pracę w Sejmie - skwitował.

Marek Biernacki z Koalicji Polskiej mówił z kolei w Programie 3 Polskiego Radia, że "to smutne, że osoba tak zasłużona przed 1989 r., jak Bogusław Sonik, odchodzi z PO z powodu wartości, które wyznaje i których już w PO nie ma".

- PO zmierza w bardziej lewicowym kierunku, z silnymi domieszkami liberalnymi, i dziwię, się, że jeszcze nie zawarła sojuszu z Lewicą - powiedział były minister spraw wewnętrznych i administracji i były minister sprawiedliwości.

Działanie PO

Rzecznik PiS Rafał Bochenek ocenił natomiast, że "sytuacja z Bogusławem Sonikiem pokazuje, jak Platforma Obywatelska jest mało demokratyczną partią, jest partią centralnie sterowaną przez Donalda Tuska".

- Wiele o demokracji mówi, wiele o debacie wewnątrz partii [PO - red. przyp.] mówi, natomiast Bogusław Sonik podczas dzisiejszego wywiadu, który był trochę zaskoczeniem również dla nas, mówił wprost, że nikt z nim nie rozmawiał. Właściwie wszystko jest narzucane przez kierownictwo odgórnie. To pokazuje, jak rzeczywiście funkcjonuje dzisiaj PO, która jest partią centralnie sterowaną przez Donalda Tuska, bo Donald Tusk tak właśnie chce ją sobie ułożyć - zaznaczył Bochenek.

Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS, wcześniej związany z PO, napisał na Twitterze: "Bogusław Sonik opuścił PO. Gratulacje! Musiało Mu ulżyć i to jak!"

- Bogusław Sonik to dobry parlamentarzysta. Decyzję o ewentualnej współpracy podejmuje prezes oraz kierownictwo partii. U nas mógłby się czuć bezpiecznie ze swoimi poglądami, bo w sprawach światopoglądowych każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem - podkreślił z kolei na antenie RMF FM Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu.

Czytaj również:

ZOBACZ: Bogusław Sonik odchodzi z PO. Biernacki: powodem - wartości, których już w tej partii nie ma

Twitter,PAP,pkur

Zobacz także

Zobacz także