more_horiz
Wiadomości

Sprawa obiektu pod Bydgoszczą. Prezydent Duda odpowiedział Polskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 13:53
Prezydent Andrzej Duda czeka na oficjalne informacje prokuratury w sprawie szczątków pocisku znalezionych w lesie pod Bydgoszczą. O incydent prezydent został zapytany przez Polskie Radio.
Andrzej Duda o incydencie pod Bydgoszczą: nie stworzył poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa RP
Andrzej Duda o incydencie pod Bydgoszczą: nie stworzył poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa RPFoto: KACPER PEMPEL / Reuters / Forum

Przebywający z wizytą w Tiranie prezydent, pytany przez Polskie Radio o tę sprawę, oświadczył, że ten incydent "nie stworzył żadnego poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa RP".

- Wiele wskazuje na to, że mógł to być faktycznie upadek rakiety. Nie było tam żadnej eksplozji, żadnego ładunku wybuchowego, w istocie nie stworzyło to żadnego poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa RP i to jest dla mnie, jako prezydenta, najważniejsze - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:25 Andrzej Duda ws. znaleziska pod Bydgoszczą czekam na oficjalne informacje.mp3 Andrzej Duda: ws. znaleziska pod Bydgoszczą czekam na oficjalne informacje (IAR)

Resort obrony narodowej pod koniec kwietnia poinformował o tym, że w miejscowości Zamość w pobliżu Bydgoszczy znaleziono "szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego". Osobisty nadzór nad dochodzeniem w tej sprawie sprawuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Intensywne dochodzenia"

Śledztwo w sprawie obiektu prowadzi prokuratura w Gdańsku. 28 kwietnia dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski poinformował, że "trwają intensywne dochodzenia, sprawdzenia, intensywny dialog między różnego rodzaju instytucjami". Jak wskazał, chodzi o ustalenie, w jaki sposób sprzęt mógł się tam znaleźć i jakie jest jego pochodzenie.

Generał Piotrowski nawiązał też do wydarzeń z połowy grudnia ub.r., gdy Rosjanie przeprowadzili jeden ze zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę, wskazał też na próby działań psychologicznych podejmowane przez Rosję. - Powstały pewne hipotezy, mamy pewne wątki, które można byłoby powiązać ze zdarzeniem w Zamościu pod Bydgoszczą - oświadczył.

Premier Mateusz Morawiecki również 28 kwietnia poinformował, że polecił ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi osobisty nadzór nad przebiegiem dochodzenia, przebiegiem wszystkich prac, które wiążą się z ostatecznym wyjaśnieniem ws. obiektu znalezionego pod Bydgoszczą. 2 maja w Wilnie premier, pytany o tę sprawę powiedział, że czeka na ostateczne wyniki badań, które łączą wydarzenia z grudnia ub. roku z ostatnimi znaleziskami pod Bydgoszczą. 

Czytaj więcej:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

pg,iar,PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także