Marlena Maląg podkreśla znaczenie 800+. "To naturalne koło zamachowe gospodarki"

2023-05-16, 16:55

Marlena Maląg podkreśla znaczenie 800+. "To naturalne koło zamachowe gospodarki"
Marlena Maląg o programie 800+. "To naturalne koło zamachowe gospodarki". Foto: MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

- 800+ to naturalne koło zamachowe dla rozwoju gospodarczego Polski - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas weekendowej konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500+ zostanie podniesione do 800 zł. Dodał, że od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia, zapowiedział też jak najszybsze zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział później w mediach społecznościowych, że już na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Marlena Maląg pytana o świadczenie 800+ oceniła, że to "naturalne koło zamachowe gospodarki", ponieważ pieniądze ze świadczenia trafiają na rynek. - Prof. Zbigniew Krysiak komentował, że to dźwignia dla rozwoju gospodarczego Polski, dźwignia inwestycyjna, bo te pieniądze (...) są poduszką bezpieczeństwa dla polskich rodzin - podkreśliła minister Maląg.

Przekazała również, że 800+ będzie świadczeniem powszechnym. - Nie przewidujemy zmian zasad jego przyznawania - dodała.

Polityka prorodzinna - jeden z najważniejszych celów państwa

W jej ocenie polityka prorodzinna jest jednym z najważniejszych zadań i celów państwa. - Wszystkie nakłady, które ponosimy od końca 2015 roku, które są dedykowane rodzinie, to inwestycja w przyszłość, w rodzinę. (...) Musimy inwestować w młode pokolenie, aby dzieci mogły się uczyć, były wykształcone, przygotowane do wejścia w dorosłe życie, realizację dalekosiężnych celów - powiedziała polityk.

Zapytana o głosy, które wskazują, że program 500+ nie doprowadził do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce, Maląg wskazała, że należy "na to spojrzeć w perspektywie długofalowej". - Dlaczego dziś mamy taką sytuację, że dzieci nie rodzi się więcej? Mamy mniej kobiet w wieku rozrodczym. To pokłosie lat 90., dzikiej prywatyzacji, kiedy szalało bezrobocie. To powodowało, że rodzina nie mogła liczyć na wsparcie państwa - zaznaczyła.

Zmieniamy tę sytuację. Odwracanie trendów demograficznych jest dla nas wyzwaniem. Mapą drogową do wyjścia z pułapki niskiej dzietności jest strategia demograficzna i cele tej strategii chcemy krok po kroku realizować - podkreśliła.

500+ nie spowodowało spadku aktywności kobiet na rynku pracy

Zapowiedziała także, że w planach są kolejne programy prorodzinne. - Różne analizy będą jeszcze trwały, nie powiedzieliśmy ostatniego zdania. Jeśli chodzi o realizację innych programów, na pewno jeszcze się pojawią - przekazała. - Mamy na stole wiele propozycji potrzebnych do tego, by polityka prorodzinna była kompleksowa - dodała.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała również, że programy takie jak 500+ nie spowodowały spadku aktywności kobiet na rynku pracy. - Wskaźniki w Polsce od roku 2016 wzrastają, a więc mamy wyższą aktywność zawodową kobiet, wyższy poziom zatrudnienia. Mało tego, (...)jesteśmy jednym z liderów w UE z najniższą luką płacową - zauważyła.

W ocenie minister Maląg kobiety w Polsce chcą łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym, dlatego potrzebne są rozwiązania, które to ułatwiają. - Ten krok zrobiliśmy już zmianami w Kodeksie Pracy - przypomniała.

Zobacz. Rozmowa z Marleną Maląg, ministrem rodziny i polityki społecznej

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej