more_horiz
Wiadomości

Sprawa rakiety pod Bydgoszczą. Szef PiS: opozycja, chcąc dymisji szefa MON, działa na rzecz Kremla

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 19:56
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki. Szef PiS w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że stanowisko opozycji, która domaga się dymisji szefa MON, to działanie na korzyść Kremla.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że opozycja, domagając się dymisji szefa MON Mariusza Błaszczaka, działa na rzecz Kremla
Prezes PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że opozycja, domagając się dymisji szefa MON Mariusza Błaszczaka, działa na rzecz KremlaFoto: twitter.com/MON_GOV_PL

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się w rozmowie z Polskim Radiem 24 do zarzutów stawianych ministrowi obrony narodowej, wicepremierowi Mariuszowi Błaszczakowi w związku z rosyjską rakietą, która spadła w lesie pod Bydgoszczą. Jak ocenił, nie ma powodu, by domagać się dymisji szefa MON.

Jarosław Kaczyński: dymisja Mariusza Błaszczaka to działanie na rzecz Rosji

- Mariusz Błaszczak z powodzeniem realizuje coś, co powinno być robione dużo dawniej, a zaczęło się dopiero za naszych rządów, w 2015 roku. Najpierw robił to minister Antoni Macierewicz, ale później, kiedy wszedłem do rządu, z taką wolą, by te procesy przybrały nieporównanie bardziej rozległy, radykalny charakter, to wtedy ministrem był już Mariusz Błaszczak. On wykonuje swoje zadania naprawdę bardzo dobrze i jeżeli ktoś tego rodzaju propozycje przedstawia, to działa na korzyść Kremla - mówił przywódca partii rządzącej.

Jarosław Kaczyński dodał, że w raporcie dotyczącym rakiety znalezionej pod Bydgoszczą, który trafił już do prezydenta i premiera, na pewno znajduje się zdanie mówiące o tym, iż meldunek dzienny z 16 grudnia stwierdzał, że nie została naruszona przestrzeń powietrzna Polski.

- Trzeba wyjaśnić, dlaczego tak się stało, i wyciągnąć z tego wszelkiego rodzaju konsekwencje - dodał. Podkreślił, że tego raportu nie przygotował Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:31 Kaczyński IAR.mp3 Szef PiS podkreślił, że domaganie się przez opozycję dymisji szefa MON jest działaniem na korzyść Kremla (IAR)

"Polska buduje nowoczesną obronę przeciwlotniczą"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyjaśnił, w kontekście incydentu z rosyjską rakietą, że szerszą kwestią jest sprawa obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Ta sprawa, jak mówił, powinna być załatwiona przez rząd PO-PSL od roku 2008, kiedy wiadomo już było, że Rosja jest państwem agresywnym. PO tego jednak nie podjęła.

- Myśmy to natychmiast podjęli, tylko trzeba pamiętać, że skutecznej broni przeciwrakietowej nie kupuje się w sklepie, tylko kupuje się ją na zasadzie zamówień, których realizacja trwa wiele lat - wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że w Polsce te zamówienia są właśnie realizowane i Polska będzie miała supernowoczesne rodzaje broni, wyposażenia elektronicznego i programów komputerowych. - Ale to musi jeszcze troszkę potrwać i my na to po prostu nie mamy wpływu - zaznaczył.

Wyjaśnił, że Polska będzie musiała w tych sprawach współpracować z NATO. Ponadto, jeśli chodzi o te obszary, będą musiały zapadać dodatkowe decyzje.

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
34:27 [PR24]PR24 (mp3) 17 maj 2023 18_15_08_Kaczyński.mp3 Prezes PiS Jarosław Kaczyński gościem Polskiego Radia 24

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 18.15

IAR/Polskie Radio 24/jmo

Zobacz także

Zobacz także