more_horiz
Wiadomości

Ćwiczenia Griffin Shock 23-1. Szef MON: jest to bardzo silny sygnał wysłany Rosji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 06:41
- To silny sygnał wysłany do Rosji, że nie opłaci się atakować terytorium NATO, że współpraca między siłami polskimi, siłami Stanów Zjednoczonych i Sojuszu jest bardzo ścisła - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas ćwiczenia Griffin Shock 23-1 w Bemowie Piskim.
Mariusz Błaszczak ma obserwować ćwiczenie Griffin Shock 23-1
Mariusz Błaszczak ma obserwować ćwiczenie Griffin Shock 23-1Foto: MON

Ćwiczenie Griffin Shock 23-1 jest pierwszym ćwiczeniem w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód przyjął w podporządkowanie jednostkę armii Stanów Zjednoczonych.

- Jesteśmy bardzo zbudowani tą interoperacyjnością, współpracą, wysoką wiarygodnością, jeżeli chodzi o siły sojusznicze - mówił Błaszczak, który w piątek rano obserwował działania żołnierzy podczas ćwiczenia.

Siła jedności NATO

- To jest dowód naszej jedności, jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest to bardzo silny sygnał wysłany do Rosji, że nie opłaci się atakować terytorium Sojuszu, że współpraca między siłami polskimi, siłami Stanów Zjednoczonych i NATO jest bardzo ścisła - podkreślał.

Posłuchaj
00:26 12364248_1.mp3 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ćwiczenie Griffin Shock 23-1 jest dla Rosji wyraźnym sygnałem o silnej współpracy polsko-amerykańskiej (IAR)

Szef MON przyznał, że podczas rozmów z dowódcami przebijała się podstawowa informacja, że żołnierze doskonale wiedzą, jak się zachować, doskonale znają procedury. - Ta współpraca, ta interoperacyjność pomiędzy siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego jest po prostu faktem - stwierdził.

Nawiązując do obserwowanych możliwości helikopterów Apache, szef MON powiedział, że jest dumny z tego, iż podczas swej ostatniej wizyty w Pentagonie uzgodnił z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, że "już bardzo niedługo polscy piloci rozpoczną szkolenie na apache'ach i pierwsze apache'e z zasobów US Army trafią do Wojska Polskiego w formule backfillingu, czyli w formule wypełnienia pewnej luki przed podpisaniem i realizacją kontraktu zakupu dla Wojska Polskiego 96 helikopterów Apache".

Czytaj także:

***

W ćwiczeniu Griffin Shock 23-1 bierze udział ponad 3 tysiące żołnierzy z pięciu krajów NATO oraz kilkaset pojazdów.

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także